İki Türkiye Farkı

23 Eylül 2015

İki Türkiye Farkı

İlk defa 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu’na ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde birçok ilk yaşandı. Eski Türkiye alışkanlıklarının tarihin çöplüğüne atılan resepsiyonda, milletin manevi yönleri ön plana çıkarıldı. Geçmiş dönemlerde onlarca şehit haberlerinin geldiği zamanlarda bile Çankaya Köşkü’nde içkili ve danslı resepsiyonlar yapılırken, Yeni Türkiye’de resepsiyona Kur’an tilavetiyle başlandı ve yurt genelinde de eğlence programları iptal edildi. 2001 yılındaki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinden 2 gün önce CASA tipi uçağın düşmesi sonucu 34 asker şehit olmuş; ancak 10. Cumhurbaşkanı Ahmet N. Sezer, törenleri iptal etmemişti. Akit, o dönem yapılan ahlaksızlıklara “Kara günde tango” manşetiyle tepki göstermişti.

TÜRK MİLLETİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDEYDİ

Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarından itibaren toplumun ayaklar altına alınan milli ve manevi değerleri “Yeni Türkiye” ile birlikte yeniden ikame edilmeye başlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen resepsiyonda “Yeni Türkiye”nin izdüşümleri vardı. Daha önce, “Ulusalcı cephe”nin kalesi konumunda olan Çankaya Köşkü’nde verilen resepsiyonlara halk davet edilmezken Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne şehit yakınları, gaziler, akademisyenler, iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar, farklı spor dallarında uluslararası derece elde eden sporcular, yabancı misyon şefleri, bürokratlar, akademisyenler, gazeteci ve yazarlar ile sınıflarını temsilen çeşitli rütbelerde askerler ve polisler katıldı.

İLK DEFA BİR RESEPSİYONA KUR’AN OKUNARAK BAŞLANDI

1800 davetlinin yer aldığı resepsiyonda eğlence programı yer almazken, artan terör olayları nedeniyle şehit olan kahramanlarımız için Kur’an okundu. Daha önceki resepsiyonlarda olduğu gibi bu yıl düzenlenen resepsiyonda tokalaşma töreni yapılmadı. Resepsiyona Kur’an tilaveti ve dualar edilerek başlandı. Ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel olarak hazırlanan ve Kurtuluş Savaşı yıllarından günümüze nasıl gelindiğini anlatan tanıtım filmi davetlilere izletildi. Filmde başta ekonomi olmak üzere savunma sanayi teknolojisi ve pek çok alanda büyük ilerleme kaydedildiği ifade edildi. “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusunun yapıldığı film davetlilerin alkışlarıyla sona erdi.

RESEPSİYONDA DUYGUSAL ANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt içi ve yurt dışındaki Türk askeri birlikleriyle gerçekleştirdiği görüntülü telefon görüşmeleri esnasında ise duygu dolu dakikalar yaşandı. İlk olarak Kosova ve Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı ile telefon bağlantısı gerçekleştiren Erdoğan, ardından Hint Okyanusu’nda seyir halindeki TCG-Gemlik fıkrateynine bağlanarak son durum hakkında bildi aldı. Daha sonra Şanlıurfa Akçakale’deki Hudut Karakolu’nda nöbet tutan Rizeli Er Harun Yazıcı ile görüntülü konuşan Erdoğan’ın, hemşehrisiyle sohbeti renkli anlara sahne oldu. Ardından Konya’daki Ana Jet Üssü’ne bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silahlı Kuvvetler mensuplarının tek tek 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.

MUHALEFET TÖRENE KATILMADI

Toplumun birçok kesiminden katılımın olduğu resepsiyona muhalefet parti genel başkanları ve temsilcilerinin katılmaması dikkat çekti. 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerini boykot eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin resepsiyona da katılmaması milliyetçi camiada derin kırılmalara yol açtı. CHP’nin de daha önce Çankaya Köşkü’nde yapılan içkili resepsiyonlara katılıp, Kur’an tilavetiyle başlayan Beştepe’deki resepsiyona katılmaması manidar bulundu.

34 ŞEHİT VARKEN TANGOLU EĞLENCE

Din düşmanı laik kesimin eski Türkiye’sinde şehit cenazelerinin olduğu günlerde bile Devlet, içkili resepsiyonlardan vazgeçmemişti. 17 Mayıs 2001 tarihinde Diyarbakır’dan havalanan CASA CN235 tipi askeri nakliye uçağının Malatya yakınlarında düşmesi sonucu 34 “Bordo Bereli” olarak adlandırılan özel birlik askeri şehit oldu. Bu olaydan 2 gün önce de yine bir askeri CASA uçağı düşmüş ve 1 asker şehit olmuştu. 35 şehidin olduğu o günlerde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kutlama törenlerini iptal etmeyerek içkili eğlencelere izin vermişti.

“KARA GÜNDE TANGO”

Doğan Medya’nın amiral gemisi Hürriyet Gazetesi yurt genelindeki eğlenceleri haberleştirerek, İstanbul’da askeri öğrencilerin tango dansını ön plana çıkardı. O dönem Akit Gazetesi ise aynı haberi “şehitlerin kemikleri sızladı” şeklinde görerek, “Kara günde tango” manşetini attı. Türkiye’nin 35 şehidine ağladığı günlerde tangolu eğlenceyi eleştiren Akit, o dönemde ulusalcıların hedefindeydi.

CUMHURİYET’İN KUR’AN RAHATSIZLIĞI!

Devletle milletin buluştuğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki resepsiyon, eski Türkiye kalıntılarını ise rahatsız etti. Kendisini “Cumhuriyet’in bekçisi” olarak gören Cumhuriyet Gazetesi, dünkü sürmanşetinde Beştepe’deki resepsiyonu hedef aldı. “Sanki Osmanlı Bayramı” başlığını atan gazetenin yaşanan ilklerden de rahatsız olduğu görüldü. Resepsiyonda Kur’an okunmasını “iğreti bir dille” ön plana çıkaran Cumhuriyet, Türkiye’nin Osmanlı mirasına sahip çıkmasını da hazmedemedi.

ESKİ TÜRKİYE’DEN MANZARALAR

 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2004 yılında oğlu Levent Sezer’i Çankaya Köşkü’nde evlendirmiş ve “Miraç Gecesi”nde düzenlenen düğünde davetlilere “içki servisi” yapılmıştı. Sezer, ulusalcı Tuncay Özkan’ın kurduğu Kanaltürk Televizyonu’nun yıldönümü resepsiyonunda 4 saat 10 dakika kalarak, o gün düzenlenen şehit cenazelerine ve “Çanakkale’deki Anma Törenleri”ne katılmayarak da bir ilki gerçekleştirmişti!

 

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, ,