İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Yıldırımoğlu:

31 Ağustos 2016

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Zülküf Yıldırımoğlu, ülkede kurbanlık hayvan sayısının azlığına ilişkin değerlendirmelerin doğru olmadığını vurgulayarak 2014 ve 2015 yıllarında kurban edilen büyükbaş sayısının ortalama 870-880 bin baş civarında olduğunu, şu an 1 milyon 200 bin kurbanlık şartlarına uygun büyükbaş hayvan varlığının tespit edildiğini belirtti.
Yine geçmiş yıllarda ortalama 2 milyon 700 bin küçükbaş hayvan kurban edilirken, şu anda 3 milyon 700 bin kurban edilmeye müsait küçükbaş hayvan olduğunu ifade eden Yıldırımoğlu, “Hayvan sayılarında herhangi bir sorun söz konusu değil. Kurban Bayramı için yeterli, hatta yeterinden fazla hayvanımız mevcut. ” ifadelerine yer verdi.
Malatya’da 2015 yılı kurban bayramında 6 bin adet büyükbaş ile 20 bin adet küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesiminin gerçekleştirildiğini belirten Yıldırımoğlu, bugün itibarıyla Malatya’da kurbanlık büyükbaş adedinin 10 bin küçükbaş adedinin ise 25 bin civarında olduğunu kaydetti. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Malatya’da ve ülkede kurbanlık amaçlı büyük ve küçükbaş hayvan sıkıntısının bulunmadığını dile getiren Yıldırımoğlu, dini bir vecibe olan kurban kesiminde dini kurallar dışında teknik ve hijyen kurallarına da vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.
Kurbanlık bir hayvan alırken hayvanda aranması gereken şartları da açıklayan Yıldırımoğlu şunları söyledi:
“Veteriner Sağlık raporu veya nakil belgesinin bulunması gerekmektedir. Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların kulak küpelerinin, büyükbaşların ise ayrıca hayvan pasaportunun bulunması şarttır. Hayvan pasaportunda sağlıklı olduğunu gösteren koruyucu aşılarının yapılmış olması gerekir.
Çok zayıf, düşkün bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu veya memesi kesilmiş olmamalıdır. Hayvanın gebe veya yeni doğum yapmış olamaması gerekir. Yüksek ateşi olan, çok genç (büyükbaş hayvanlarda 2 yaşından küçük, küçükbaş hayvanlarda 1 yaşından küçük) hayvanlar satın alınmamalıdır.
Sağlık yönünden belirgin belirtiler gösteren (öksürük, nefes darlığı, salya ve burun akıntısı, kötü kokulu ishal gibi) hayvanların da kurbanlık olarak alınmamalıdır. Dişi hayvanların gebe olma ihtimalleri düşünülerek kurbanlık olarak erkek hayvanlar tercih edilmelidir.
Alınan kurbanlık hayvanların ilimizde ruhsatlı olarak faaliyet gösteren mezbahanelerde veya kurban hizmetleri komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinde kesilmesi, kesim esnasında ehil kasapların seçilmesi, hayvana eziyet etmeden ve acı çektirmeden kesim işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Kesim sonucu oluşan atıkların ise mutlaka gömülmek suretiyle imha edilmesi, kedi köpek gibi hayvanlara yedirilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kesim esnasında etin yenilmesinde şüphe duyulduğu durumlarda kurban hizmetleri komisyonu tarafından kurban kesim yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimlere müracaat edilerek etlerin muayenesi yaptırılmalıdır”

İHA