İlber Ortaylı Muhalefeti Yerden Yere Vurdu!

16 Kasım 2015

Almanya’nın Essen kentinde dün akşam bir konferans veren Prof. Dr. İlber Ortaylı, ”Size de, bize de mekteplerde, öğretilen bir slogan vardır, tarihi Türk Alman dostluğu, böyle bir dostluk yoktur. Ya ne var? Diplomatlara sorduğunuz zaman, size başka bir şeyden bahsedecekler. Tarihi Türk Fransız dostluğu vardır. Alman ile Türkiye arasında olan, sadece diplomatik manevradır” dedi. Ortaylı, muhalefet partilerine ilişkin ise “Tüm muhalefet partileri boş yerler. Acınacak durumdalar, çok kötü gruplaşmalar var içlerinde. Gel oradan şu partiyi kur dense, kurabilecek adam da çıkmıyor. Bu kadar politika bakımından yetişmemiş bir Türk cemiyeti, hiç görmedim” dedi.

POLİTİKACI YETİŞMİYOR

Bir izleyicinin Ak Parti’nin uzun süreli iktidarıyla Türkiye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? sorusuna Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bu durum bir düşüncenin, bir dünya görüşünün zaferi değildir” dedi ve şöyle devam etti:

”Türkiye politikacı yetiştirmiyor, bunun için kendinizi iyi yetiştirin ve politikaya katılın. Bir takım sorunlarla çok ciddi eğilmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmeniz içinde bir lisanla Almanca ile olmaz. Çok iyi İngilizce konuşabilmeniz gerekiyor, platform internasyonele çıkabilmeniz gerekiyor. Yetişmeniz lazım, Maalesef Türkiye’de politikacı yok, politik parti yok, tüm muhalefet partileri boş yerler. Acınacak durumdalar, çok kötü gruplaşmalar var içlerinde. Gel oradan şu partiyi kur dense, kurabilecek adam da çıkmıyor. Bu kadar politika bakımından yetişmemiş bir Türk cemiyeti, hiç görmedim, yok. Ne Osmanlı devletinde böyle, ne 16., 17, 19. asırda böyle bir şey görülmedi. Hele 20. asırda yok böyle bir şey. O açık kapatılması gerekiyor. Bu nasıl olacak? diye bana sormayın bilmiyorum, kimsede bilmiyor. Ama herhalde bir cevabı vardır.”

Yeni Akit