İlker Başbuğ’dan Ahmet Hakan’a zor soru

04 Ağustos 2016

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’nin konuğu, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’du. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değrlendiren İlker Başbuğ’un, bir konuyu örnek vermek amacıyla canlı yayında “askerliği nerede yaptınız” sorusu, Ahmet Hakan’ı zor durumda bıraktı.

Ahmet Hakan, İlker Başbuğ’un sorusuna cevap veremeyince, Başbuğ pardon diyerek konuya başka bir örnek verdi. Ahmet Hakan, reklam sonrası ise Başbuğ’un askerliği hakkında sorduğu soruya açıklık getirdi.

Canlı yayında yaşanan bu anlar, kısa bir sürede Twitter’ın en çok tartışılan konusu oldu. Ahmet Hakan, gelen tepkiler üzerine Başbuğ’un sorusu karşısında, kısa bir süre suskunluk yaşadığını kabul etti ve programın akışını bozmamak için özel yaşamıyla ilgili o anda açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Reklam arasından sonra Twitter’daki eleştiriler üzerine açıklama yapma gereği duyduğunu ifade eden Hakan, askerlik yapmak için askerlik şubesine başvuru yaptığını; ancak kendisine askerliğe elverişsiz raporu verildiğini söyledi.

28 Şubat sonrası bu raporun TSK tarafından kabul edilmediğini ve kısa bir süre sonra da trafik kazası geçirerek dalağının alındığını anlatan Hakan, sağlık gerekçesiyle askerliğini yapamadığını söyledi.

Önceki yıllarda kazanın göstermelik olduğunu söyleyen bazı isimlerin ortaya çıktığını ve iftira atıldığını anlatan Hakan, iddiaları gündeme taşıyanlara ise çok sert sözlerle yüklendi.

İlker Başbuğ’un açıklamasından satır başları:

PLANLAYAN KURGULAYAN YÖNETEN CEMAAT

15 Temmuz kalkışmasının arkasında planlayan yöneten kurgulayan ana isim cemaatttir. Ana iskelet camaat. 15 Temmuz kalkışmasının ana omurgası kesinlikle camaattir. İkincisi büyük bir ihtimalle anında yapması gereken hareketi yapmayanlar, gecikenler, tereddüte düşenler… Bunlar cemaatçi mi hayır. Böyle bir grup da var bunların içinde. Üçüncü grup ise cemaatçi olmamasına rağmen burdan istifade etmek isteyen bazı insanlar olabilir.

ABD, GÜLEN’İ KULLANMAYA DEVAM EDECEK

Başbuğ, darbe girişiminin hedefinin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu, Fetullah Gülen’in kullanım süresinin bitip bitmediği sorusuna Başbuğ, “Onu zaman gösterecek, bilemem” dedi. İlker Başbuğ, “ABD Gülen’i iade etmezse demek ki kullanmaya devam edeceksiniz. Ederseniz demek ki kullanım tarihi bitti” diye konuştu. 

İlker Başbuğ, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Hududi’nin FETÖ mensubu olduğu konusunda ise şüphesi olduğunu söyledi. İlker Başbuğ, şu an yapılan düzenlemelerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü zayıflattığını, Türkiye’nin güçlü TSK’ya ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

TUTUKLANMAMDAKİ MESAJ BAŞBAKAN’AYDI

Benim tutuklanmam birilerine mesajdır. Tutuklanmamdaki mesaj Başbakan’aydı. Bir ay sonra 7 Şubat MİT olayı patladı. Artık AK Parti ile cemaatin kopma aşamasına geldiğini görüyoruz. 

“SAYIN CUMHURBAŞKANI 2010-2016 ARASINDA TEK BAŞINA SAVAŞ VERDİ”

2012-2016 arasında Erdoğan, cemaate karşı tek başına savaş verdi. 15 Temmuz’da komuta kademesi iyi bir sınav veremedi. Bazır erlere ve subaylara ait görüntüler rahatsız ediciydi. 15 Temmuz’un incelenmesi bağımsız bir kuruma verilebilir.

“ERBAKAN’IN CEMAATLE MESAFELİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

“Cemaatin TSK’ya sızması 70’li yıllara kadar gidiyor. Cemaatin asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu” diyen Başbuğ, Bülent Ecevit’in de cemaate sempatiyle baktığını ifade ederek, “Erbakan rahmetlinin ise cemaatle mesafeli olduğunu görüyoruz” dedi. İlker Başbuğ, cemaatle ilgili uyarılarının AK Parti iktidarlarınca dikkate alınmadığını, “Tehdit bugün bize, yarın size” dediği halde, kendilerine konuyu abarttıklarının söylendiğini ifade etti.

Başbuğ, FETÖ’nün 3 Temmuz 2011’de ‘şike’ bahanesiyle Fenerbahçe’yi de hedef aldığını fakat sarı lacivertli camianın başından sonuna kadar onurlu bir duruş sergileyip ayakta kaldığını anlattı.

FENERBAHÇE, TARİHİ BİR DİRENİŞ, BİRLİK VE BERABERLİK GÖSTERDİ

6 Ocak 2012’de ben tutuklanıyorum. Ha benden evvel bir olay daha var. 3 Temmuz 2011’de önce Fenerbahçe’ye şike davası açıldı. Bu süreçte dik duran gerçek mücadale yapan her boyutuyla ama başkanından son taraftarına kadar Fenerbahçe inanılmaz tarihi bir direniş, birlik ve beraberlik gösterdi. Bunu her zaman ifade ederim.

“TSK KOMUTA KADEMESİ DE İYİ SINAV VEREMEDİ”

TSK komuta kademesinin de iyi bir sınav veremediğini sözlerine ekleyen Başbuğ, “TSK niye tedbir alamadı, bu konu incelenmelidir” dedi. Başbuğ, darbe girişiminde yer alanlar için, “Ne olursa olsun adil yargılama olsun” dedi.

TSK’YI GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM

Komutanlıkların bakanlığa bağlanması emir komuta birliğini bozar. Emir komuta birliğini perişan ederseniz, o orduyu perişan edersiniz. Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanıp bağlanması tartışılabilir. Ordunun gücü dağıtılmaya çalışılıyor, ama bu tehlikeli. TSK’yı daha da güçlendirmeniz lazım. Ama bu kanun hükmünde kararname ile güçlenmiyor, güçsüzleniyor.

DARBE GİRİŞİMİ ASKERİ AÇIDAN BAŞARILI MI?

Darbe girişimini askeri açıdan başarılı bulup bulmadığı sorulan İlker Başbuğ, “Darbe planlamasının çok basite alınacak bir durumu yok. Çok geniş bir satha yayılmış bir organizasyonla karşı karşıyayız. Planlamayı pek hafife almayın. Ama uygulamada bazı eksikler, hatalar var mı var. Zamanın öne alınması vesaire” dedi.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,