İşte Koza Grubu İle İlgili Suçlamalar

24 Eylül 2015

İşte Koza Grubu İle İlgili Suçlamalar

Arama kararında, Koza grubu şirketlerinden yurtdışına 7 milyar dolar kaçırıldığı vurgulandı. Peki Koza Grubu ne ile suçlanıyor?

İŞTE SUÇLAMALAR:

1 – Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’taki hesaplarına transfer ettiği 7 milyar 40 milyon doların ne amaçla yollandığı belli değil. Paranın 4 milyar doları himmet parası olabilir.

2 – Grup şirketlerinin mali tablolarında ve banka hareketlerinde ticari hayatın doğasına uygun olmayan şüpheli kazanç ve para hareketleri var.

3 – Himmet paraları Koza Altın şirketi üzerinden, altın madeni çıkarılarak elde edilmiş gibi gösterildi ve legalleştirildi. Bu paralar, örgütün ABD ve diğer ülkelerdeki vakıf ve derneklerine aktarıldı.

4 – Koza Altın A.Ş. 210 milyon TL sermaye ile İngiltere’de 2014’te Koza LTD firmasını kurdu ve madenlerden gelen para bu iştirake konularak yurtdışına çıkarıldı.

5 – Grup, fikir ve eylem birliği içinde FETÖ’ye finansman sağlıyor.

6 – Sahip oldukları yazılı ve görsel medya organları vasıtasıyla örgüt propagandası yapıyorlar. Bunun için bir kısım paravan ve şemsiye şirketler kurarak gerçeğe aykırı işlemler yapıyorlar.

7 – Akın İpek’in ortaklığı bulunan şirketlerin ikinci bir muhasebe kaydı olabilir. Bu kayıtlar FETÖ ile bağlantısını net şekilde ortaya dökebilir.

8 – Şirket hesaplarındaki 2011 yılına ait 122 milyon liralık para transferi EFT sisteminin işleyiş mantığına tamamen aykırı.  

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , ,