Japonya’dan Amerika’ya Kadar Herkes Bu Bölgenin Hava Durumunu Öğrenebilecek

31 Ocak 2016

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na SANKO Holding Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel eşlik etti. Bakan Eroğlu, ziyarette, Gaziantep’in GAP projesi dahilinde bir il olduğunu ifade ederek, bu projenin dünyanın sayılı kalkınma projeleri arasında olduğunu belirtti. Bakan Eroğlu, bir radar kurulacağını ve bu radar sayesinde bütün dünyanın bu bölgenin hava durumunu öğrenebileceğini belirterek “Meteoroloji Genel Müdürlüğü, burada otomatik gözlem istasyonu kurdu. İnşallah, bir de meteoroloji radarı kuracağız. Çünkü burası çok önemlidir. 350 km çaplı hava durumunu bu radar verecek. Gaziantep merkez ve ilçelerdeki hava durumu, dünyanın her yerinden, rahatlıkla görülebilecek. Bu turizm açısından da önemlidir. Çünkü, bir turist bir yere gideceği zaman, hava durumu nedir önce ona bakıyor. Biz Japonya’dan ta Amerika’ya kadar gelecek olan turistlere hava durumunu her noktada göstereceğiz” dedi. 

Karkamış’ta bir milli park yapılacağı müjdesini veren Eroğlu, bölgede yapımına başlanılan baraj, gölet ve sulama tesisleri gibi projelerin hızla bitirileceğini söyledi. 

Ardıl barajının önümüzdeki yıl biteceğini kaydeden Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: “Biliyorsunuz, Doğan Pınar Barajı vardı. Onu bu yıl bitiriyoruz. Önümüzdeki yıl sulamasıyla beraber, oda bitecek. 3 ile hizmet eden Çetintepe Barajı var. Bu Çetintepe Barajımız ilerliyor. Onların sulama projelerini iade edeceğiz. Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız, özellikle Gaziantep için Düzbağ Barajı var. Bu baraj Gaziantep’e hayat verecek olan bir barajdır. Gaziantep çok hızlı büyüyor, gelişiyor. Doğal olarak ihtiyaçlarda büyük olacaktır. Düzbağ Barajı için oturduk konuştuk. Onunla ilgili planlama yaptık. Büyükşehir Belediyemizle birlikte, onu da başaracağız. Ormancılık ve milli parkların korunmasıyla ilgili de büyük müjdelerimiz var. huzur terapi ormanı diye bir ormanlık alanı, tahsis ediyoruz. Alaben göletinin hemen yanındaki bir ormanlık alanı tahsis edeceğiz.”

Belediye Başkanı Fatma Şahin, ziyaretin sonunda Bakan Eroğlu’na kutlu kumaşından yapılmış bir kravat hediye etti.

İHA