Joe Biden Ankara’da! Vali Yardımcısı karşıladı

25 Ağustos 2016

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara’ya geldi.

İlk olarak TBMM’yi ziyaret edecek olan Biden’i, Ankara Vali Yardımcısı ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı.

Meclis’in 15 Temmuz’da bombalanan bölümlerini gezecek olan Biden, Başbakan Binali Yıldırım ile Çankaya Köşkü’nde görüşecek.

Biden daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilecek.

Biden’ın temaslarının ana gündemini, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşılığından gıyabi tutuklu Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi ve Suriye oluşturacak.

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki ismin Gülen olduğunu belirterek, “Dost ve müttefik olarak sizden beklentimiz bir an önce Gülen’in iadesinin sağlanması” mesajını verecek. Ankara, PYD/YPG’nin güneyde Kürt koridoru oluşturmaya yönelik girişimlerine karşı, tüm seçeneklerin masada olduğunu da net şekilde ifade edecek.

BİDEN’DEN DARBE GİRİŞİMİ VURGUSU

Biden dün Gaziantep katliamına atıfla Twitter’dan “Trajik saldırılar ve darbe girişimi sonrası, Amerika’nın Türk halkıyla dayanışmasının altını çizmek için Ankara’ya gidiyoruz” mesajını paylaştı.

Ziyarete ilişkin Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden ise “15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD tarafından ülkemize gerçekleştirilecek olan bu üst düzey ziyarette, ABD ile ikili ilişkilerimizin tüm veçheleriyle ele alınması öngörülmektedir” açıklaması yapıldı.