Kahramanlar Kalbimizde

02 Haziran 2017

Ömrünü terörle mücadeleye adamış Tümg. Aydoğan Aydın’la birlikte şehit olan 13 askeri taşıyan helikopterin yüksek gerilim tellerine çarparak düştüğü belirlendi. Feci kazanın detayları Türkiye’yi yasa boğdu.

Türkiye şehitlerini devletin zirvesinin de katıldığı cenaze törenleriyle ebediyete dualarla uğurlandı. Yüreklere kor düşüren yiğitlerden geriye terörle mücadelede yazdıkları kahramanlık destanı kaldı.

ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Şenoba Beldesi’nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen, aralarında 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın da bulunduğu 13 askerin şehit olduğu elim helikopter kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Elim hadise, önceki akşam (Çarşamba) saat 20.50 sularında Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personel bulunan AS 532 COUGAR tipi bir helikopterin, saat 20.55 sularında düşmesiyle yaşandı. Görgü tanıkları, önce şiddetli bir patlama sesinin geldiğini, ardından da elektriklerin kesildiğini belirterek, sesi duyar duymaz olay yerine gittiklerini kaydetti. Vatandaşlar, olay yerine gittiklerinde helikopterin içerisindeki mühimmatların patladığını gördüklerini söyledi.

13 PERSONEL ŞEHİT

Tümen Komutanı ve Kato Dağı operasyonunu yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ve 2 uzman çavuş olmak üzere 13 askeri personeli taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili detayla netleşiyor. Önceki gün, gün boyunca askeri üs bölgelerini denetleyen Tümgeneral Aydın ve beraberindeki askeri heyet, akşam saatlerinde Şenoba Beldesi’nde iftar açtıktan sonra tümene dönmek üzere havalandı.

300 METREDEN ÇAKILDI

Saat 20.55 sıralarında geçtiği vadininher iki yamacında bulunan yüksek gerilim direklerine bağlı tellere takılan Couger tipi helikopter, ekseni etrafından dönerek yaklaşık 300 metre yükseklikten yere çakıldı. Alev alan helikopterde mühimmat infilak etti. Parçalanan helikopterdeki personelin tamamı şehit düştü.
AA’nın haberine göre de helikopterin düştüğü alan ile yüksek gerilim hattı arasında yaklaşık 200 metre olduğu belirlendi. Çarpmanın etkisiyle yüksek gerilim hattındaki tellerinin bir kısmının koptuğu, kopan tellerin bir bölümünün de hattın üstünde sarktığı tespit edildi. Helikopterin, anayoldan yaklaşık 3 kilometre vadi içerisine düştüğünü belirten yetkililer, Şenoba Beldesi’nin içinden geçen nehrin diğer kıyısına düştüğü için gece şartlarında enkaza geç ulaşıldığını söyledi. Helikopterin düşmesiyle birlikte çevre köylerde bulunan güvenlik korucuları ve çok sayıda köylü, enkaza ulaşmak için arama kurtarma birliklerine yardımcı olmak için olay bölgesine geldi. AFAD ve 112 ekipleri bölgeye intikal etti. Helikopterin düştüğü bölgede geniş güvenlik önlemi alındı.

2 KİLOMETRE MESAFE

Kaza bölgesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları incelemede bulunurken, TSK kaza kırım ekipleri de olay yerinde ön incelemelerini tamamladı. Helikopterin kalkışa geçtiği Şenoba 48’inci Hudut Tugay Komutanlığı ile düştüğü nokta arasında kuş uçuşu 2 kilometre mesafe olduğu ve helikopterin, yüksek gerilim hattının tepe noktasındaki iki teline çarptıktan sonra Hezil Çayı kenarına düştüğünü belirledi.

ÖLÜRSEM ŞEHİT…

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Şırnak’ta şehitleri memleketlerine uğurlama töreni sonrası 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı karargahını ziyaret etti. Burada personele hitap eden Akar, «TSK’nın her bir ferdi vatanın ve milletin güvenlik ve bütünlüğü için ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla terörle mücadelede büyük kahramanlık ve fedakarlık göstermektedir. Başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edilmekte, bölge halkımızın zarar görmemesi için her türlü dikkat ve duyarlılık gösterilmektedir. Bu mücadele en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla sürdürülecektir” ifadelerini kullandı.

DEVLET ERKANI UĞURLADI

Otopsi işlemlerinin ardından  Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı. Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar, milletvekilleri, Aydın’ın ailesi ile silah arkadaşları katıldı.

ŞIRNAK’IN Şenoba Tugay Komutanlığı’ndan kalkan askeri helikopterin yüksek gerilim hattına takılarak düşmesi sonucu şehit olan 13 kahraman vatan evladından 7’si son yolculuğuna uğurlandı. Türkiye’yi yasa boğan kazada şehit düşen Kurmay Albay Gökhan Peker, İstihbarat Binbaşı Koray Onay, Jandarma Yüzbaşı Songül Yakut, Piyade Yüzbaşı Nuri Şener, Kurmay Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Erdoğan, Uzman Çavuş Zeki Koç için 23. Sınır Tümen Komutanlığı’nda tören düzenlendi.

BAKANLAR TÖRENDE

Törene, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da katıldı.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Şehitlerin yakınları ile silah arkadaşları gözyaşlarına hakim olamadığı törenden sonra Albay Peker ve Yüzbaşı Şener›in naaşları toprağa verilmek üzere İstanbul›a, Binbaşı Onay Çanakkale›ye, Yüzbaşı Yakut Malatya’ya, Yüzbaşı Sığnak’ın Adana’ya, Astsubay Başçavuş Erdoğan Kayseri’ye, Uzman Çavuş Koç ise Osmaniye’ye gönderildi.

Şehitlerden 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın, Albay Oğuzhan Küçükdemir, Yüzbaşı İlker Acar, Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş, Astsubay Fevzi Kıral ve Uzman Çavuş Hakan İncekar’ın naaşları ise otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. 

AĞIT’IN HİKAYESİ

Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın ‘Hanke’ye Ağıt’ adlı şiiri ortaya çıkmıştı. Aydın’ın silah arkadaşı emekli Albay Levent Göktaş, şiirinin hikayesini Star’a anlattı. Göktaş, Aydın’ın teröristlerle ilk sıcak temasını 25 yıl önce Hanke’de yaşadığını söyledi. Göktaş,”Aydoğan Aydın çok kahraman bir askerdi. Özel Kuvvetler’e 1992’nin
Mayıs ayında geldi. İki aylık kursun ardından Tim Komutanı olarak Şenoba’ya gitti. Hatırladığım kadarıyla yeni evlendiği için görev yerine iki hafta da geç gitmişti.

İLK GÖREV YERİYDİ

Göktaş “Hanke, Aydın’ın ilk görev yeriydi. Köy Korucuları ile birlikte 90 kişilik bir kuvvetle Hanke’ye sızma yaptı. Yani Hanke’de teröristlerle ilk temasına girdi. Cenabı Hak ona Hanke’de şehit olmayı nasip etti. 25 Yıl önce yazdığı şiirle, adeta şehadetini de görmüş. Bana şiiri ilk 1993’te okudu. Ben de ‘Ne duygusal adamsın, helal olsun sana. Çok güzel yazmışsın’ demiştim. Çok iyi bir komutan,
çok iyi bir insandı”  ifadelerini kullandı.

DAĞLARDA DESTAN YAZDI

Şehit askerlerden Tümgeneral Aydoğan Aydın,  bir yıldır Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı görevini yürütüyordu.  Terörle mücadele birçok başarılı operasyona imza atan Aydın, İkiyakalar ve Kato dağlarında adeta destan yazdı. Operasyonlarda her girdiği mağaradan heyecanla bilgi aktardı. Bu görevinden önce Kayseri Komando Tugay Komutanı olan Aydın’ın mesaisinin büyük bölümü Cizre, Diyarbakır Sur, Mardin Nusaybin ve İkiyakalar dağlarındaki operasyonlarda geçiyordu. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda TİM ve tabur komutanlığı görevlerinde de bulunan Aydın, Irak’ın kuzeyine düzenlenen operasyonların çoğunda yer aldı.

‘BULUNDUĞUM YERİ VURUN’

1997-1998 yıllarında Irak kuzeyindeki operasyonlar esnasında bir ara Aydın ve beraberindeki Tim ile irtibat kesilmişti. Ancak Aydın bir anda komutasındaki Tim ile çemberi yarıp, PKK’lı teröristlerin birçoğunu etkisiz hale getirerek yurda dönmeyi başardı. Aydın ile geçmişte aynı bölgede görev yapan Albay Alparslan Çakmakçı, o gün yaşadıklarını anlattı. Çakmakçı,“Link dağındaki çatışmalar bir kaç gece devam etti. Bir gece çok şiddetli çatışma başladı. Patlayan roketler, el bombaları ve izli mermiler geceyi aydınlatıyordu. Konuşmaları takip ettik. IRMAK 117 kodunu kullanan Aydoğan Aydın Amediye’de bulunan üst makamına bilgi veriyordu. Son olarak “Peşmergeler dayanamıyor, önümdeki mevzi düştü, çok zor durumdayız” dediğini duyduk. Tugay Komutanımız çağrı yaparak ‘Bizden bir isteğin var mı?” diye sordu. IRMAK117 “Bulunduğum yeri ateş altına alın” cevabını verdi” diye konuştu.

SESİNİ ÜÇ GÜN SONRA DUYDULAR

Çakmakçı, “Bu isteğin şaşkınlığını atlattıktan sonra, Tugay Komutanı IRMAK 117’ye bir kaç kez çağrı yaptı, ancak cevap alamadık. Komuta grubundaki 3-5 kişi bir süre birbirimizin yüzüne bakamadık, derin bir sessizlikten sonra, bize tahsisli bütün ateş destek vasıtalarıyla o noktayı ateş altına aldık. Takip eden günlerde zaman zaman IRMAK 117’ye çağrı yaparak ne olduğunu anlamaya çalıştık. Üç gün sonra Zap’ın batısında çıkan bir çatışmada IRMAK 117’nin sesini duyduk ve dünyalar bizim oldu” dedi.

15 TEMMUZ KAHRAMANI

Şehit 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında bulunduğu Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nden Kayseri´deki birliğini arayıp “Bir tek asker garnizon dışına çıkmayacak´´ emri vermişti. Ancak adı darbecilerin hazırladığı listede Hakkari Sıkıyönetim Komutanı olarak geçtiği için gözaltına alınmış, ifadesinin ardından 5 gün sonra görevine dönmüş,  ardından da Tümgeneral rütbesine terfi ettirilmişti.

Jandarma’da bir ilk onunla gerçekleşti 

Helikopter kazasında şehit düşen Yarbay Songül Yakut, Jandarma tarihinde ilçe komutanı olarak atanan ilk kadın subaydı. Yakut, 28 yaşında üsteğmen rütbesi ile 54 bin nüfuslu Beypazarı’na İlçe Jandarma Komutanı olarak atanmıştı. Jandarma tarihine adını yazdıran Yakut, 2 yıllık görev süresinin ardından merkeze atandı. Binbaşı rütbesinde görev yaparken Fetullahçı Terör Örgütü’nün kumpası ile çok sevdiği mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalan Yakut, girdiği hukuk mücadelesini kazanarak beraat etti. Ardından da terfi ettirilerek yarbay rütbesini yükseltilen şehit Yarbay Songül Yakut son olarak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda Harekat Merkez Amiri olarak görev yapıyordu.

Dualarla uğurlandılar

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuşlar Selçuk Özer ve Gökhan Bayram ile Uzman Onbaşı Mustafa Sarı, memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi. Uzman Çavuş Gökhan Bayram için Samsun’da düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı.  İki gün önce ailesinden helallik aldıı öğrenilen Bayram’ın tabutuna ‘Şehit olursam üzerimi bu bayrakla örtün’ diye vasiyet ettiği Türk bayrağı örtüldü. Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mustafa Sarı için Mersin’de düzenlenen törende de Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan hazır bulundu.

ON BİNLER KATILDI

Sarı’nın annesi Beyhan Sarı, evladına ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diyerek veda etti. Diyarbakır’ın diğer şehidi Uzman Çavuş Selçuk Özer de memleketi Konya’da, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehitlerin cenaze törenine katılan binlerce kişi teröre lanet okudu.

ALÇAKTAN UÇMA NEDENİ

Güvenlik uzmanlarının kazaya dair değerlendirmesi şöyle: “Şırnak Şenoba bölgesi Irak sınırına yakın noktada olması sebebiyle, o bölgedeki helikopterlerimiz genelde yüksek irtifada uçmazlar.  Sınırın diğer tarafındaki bölge terör örgütünün kullandığı bir bölge olduğundan dolayı roketatar veya füze ile saldırı riski her zaman mevcuttur. Kaza akşamı helikopter Şırnak’tan kalkarak Şenoba’ya geliyor. Şenoba’da komutanların da arasında bulunduğu personeli alıp havalandıktan yaklaşık üç dakika sonra da kaza meydana geliyor”

CAYIR CAYIR YANIYORDU

Görgü tanığı köylülerin ifadeleri olayın kaza olduğuna dair görüşü destekledi. Kazadan sonra olay yerine ilk ulaşan vatandaşlardan Ali Belek, “Önce bir patlama sesi geldi. Ardından da alevler çıktı. Baktık ki helikopter yüksek gerilim hattına düşmüş. Olay yerine gittiğimizde helikopter cayır cayır yanıyordu, paramparça olmuştu. İçerisindeki mühimmatlar patlıyordu. Yaklaşamıyorduk” dedi. Eyüp Babat ise her zaman olduğu gibi köyün çevresinde helikopterin uçtuğunu ifade ederek, “Bir ses geldi. Önce ses duyduk, duman çıktığını gördük. Yangın çıkmıştı, helikopterin içindeki silahlar patlıyordu. Ateşi söndürmeye, cenazeleri çıkarmaya çalıştık ” ifadelerini kullandı.

SABOTAJ OLABiLiR Mi

Türkiye Kato’da kahramanlık destanı yazan 13 komutan ve askerlerine ağlarken, askerlerin şehit olduğu AS 532 Cougar tipi helikopterin düşüş nedenini inceleyen kaza kırım ekibinin ön tespitinde sabotaj veya roketli saldırı izine rastlanamadı. Helikopterin sabotaj ve PKK füzesi ile düşürüldüğü iddiaları sosyal medyada yer almaya başladı. Sabotaj olduğu iddiasını gündeme getirenlerin temel gerekçesi, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) açıklamasında ABD’nin PKK’nın Suriye kolu PYD’yi silahlandırmasına tepki gösterilmesiyle eş zamanlı terörle mücadelede etkin subay kadrosunun şehit olduğu bu olayın yaşanmasının tesadüf olamayacağı yönündeydi. Terör örgütü PKK’nın yayın organı olarak bilinen internet siteleri de ‘Helikopteri biz düşürdük’ haberleri yaptı. Ancak böyle durumlarda füze atma ve düşürme görüntüleri yayınlayan örgüt bu defa bu yönde hiç bir görüntü servis edemedi.

YÜKSEK GERiLiM  HATTINA ÇARPTI

Olay yeri görüntülerini inceleyen Güvenlik ve terör uzmanı emekli Albay Coşkun Başbuğ, kesin sonucun kaza kırım ekibinin raporunun açıklanmasının ardından ortaya çıkacak olduğunu belirtse de şunları söyledi: “Bu helikopter, iddia edildiği gibi terör örgütü PKK tarafından füzeyle düşürülmüş olsaydı; Enkaz parçalarında mutlaka roket ve barut izi olurdu. Bir füze ile düşseydi helikopter havada infilak eder ve parçaları çok geniş alana yayılırdı. Helikopterin düştüğü yerde yüksek gerilim hattına takıldığı ve düştüğü yer net bir şekilde görülüyor. Helikopter pilotlarının en korktuğu şey, havai hattır. Bunun için hatlara görsel ve ses frekansı uyarı taşıyan balonlar yerleştirilir. Ancak buradaki hatlarda bu balonları göremedim. Bu tip helikopterler operasyon değil personel taşımak için kullanıldığı için uyarı ve gece görüş sistemi genelde olmaz. Bu helikopterde var mıydı, varsa pilot açmış mıydı araştırılması lazım. Görüntüler, olayın bir kaza olduğunu gösteriyor. PKK’nın bu olayı üstlenmesinin tek nedeni de uğradığı kan kaybını kapatmaya çalışmak”

TÜM YÖNÜYLE AYDINLATILMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesindeki feci kaza kırımın en ufak ayrıntısına kadar incelenerek adli ve idari tahkikatla genişletilip bütün yönleriyle aydınlatılması en acil tavsiye ve temennimdir” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

STAR

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,