Kamuda temizlik başlıyor! Devlet içindeki cerahati akıtacak

19 Temmuz 2016

Kamuda temizlik başlıyor! Devlet içindeki cerahati akıtacak

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından devletin kılcal damarlarına sızan Paralel Yapı’nın ekonomi ayağına yönelik de geniş çaplı yeni bir operasyon başlıyor. Kamu kurumları, bakanlıkların satın alma, sosyal güvenlik, vergi, teftiş, personel gibi birimlerinde Paralel Yapı ile bağlantısı olan tek bir memur-işçi kalmayacak.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre operasyon kapsamında Paralel Yapı’yla bağlantılı bütün şirketler, sendikal şirketler tasfiye edilecek, mal devri yapılan mali müşavir, avukatlar mercek altında tutulurken, mutemet işadamları aracılığıyla hisse devirleri durdurulacak. Doğrudan-dolaylı destek sağlayan firmalar üzerinden finansman akışı sağlayan işadamları “örgüte yardım ve yataklıktan” yargılanacak.

İKİ KOLLU ÇALIŞMA TAMAM

Hükümet, devlet içindeki birimlere yaklaşık 40 yıl içinde sızan Paralel Yapı’nın finans ayağını tamamen ortadan kaldırmak için iki kollu bir çalışma yaptı. Birincisi parasal kaynaklarının tamamı kesilecek, ikincisi de destek veren personel tasfiye edilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’ndan da destek alarak farklı kanallar üzerinden Paralel Yapı’nın tasfiyesi için “kamu personel rejimi”ne yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı. Terör örgütü bağlantılı organizasyonlar, legal görünümlü illegal yapıların devlet personeline etkileri, ilişkileri değerlendirilerek devlet personel biriminin elini güçlendirilmesi kararı alındı. Bu kapsamda, illegal yapı ile bağlantısı tespit edildiği andan itibaren yaptırım ortaya koyacağı bir süreç başlatılıyor.

HEPSİ YARGILANACAK

FETÖ’ye finansal destek sağlayan işadamları hakkında “örgüte yardım ve yataklıktan” işlem yapılacak. Örgütle bağlantılı şirketler klasik vergi, sosyal güvenlik incelemesine değil Türk Ceza Kanunu kapsamında terör örgütüne destek veren şirketler kapsamında incelemeye alındı.

Yaklaşık 25 bine yakın şirket üzerinde yapılan incelemede bu yapıyla doğrudan-dolaylı bağlantısı bulunan 8 bine yakın şirket belirlendi. Güvenlik ve mali birimlerin birlikte yürüttüğü operasyon kapsamında terör örgütüne mali destek sağladığı belgelenen bütün şirketlerin mal varlığına el konulacak, bazıları tasfiye edilecek.

ŞİRKETLER EMİN ELLERDE

Kayyuma devredilen Sürat Kargo’nun Yönetim Kurulu, Fetullahçı Terör örgütü mensubu cuntacı askerler tarafından darbeye kalkışma girişimine, Sürat Kargo’nun bulaştığı yönünde bilgilerin asılsız ve yalan olduğunu belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş imzalı açıklamada, 86 şirketi bünyesinde barındıran Kaynak Holding’in kargo şirketi Sürat Kargo ve eğitim, kültür perakendecisi NT ile ilgili kamuoyunda dolaşan asılsız iddialar bulunduğu kaydedildi.

Kaynak Holding şirketlerinin bir yıl önce millileştiği ve bu süre zarfında ülkenin en büyük tehdidi olan FETÖ terör örgütü unsurlarından temizlenmeye çalışıldığı vurgulandı. Gelinen son noktada Kaynak Holding şirketlerinin birlik ve beraberlik içinde tüm halkla dayanışmasını sürdüren milli şirketler olduğu hatırlatılan açıklamada, “Kaynak Holding şirketleri hakkında çıkarılan söylentiler asılsız olup FETÖ terör örgütünün milli şirketlerimize karşı yürüttüğü bir algı operasyonudur” dendi. Darbe girişimi başladığı andan itibaren kargo araçlarının merkezden gönderilen talimat ile yerlerinde sabit bırakıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Dolayısıyla herhangi bir kanunsuz işe bulaşmaları mümkün değildir. Sürat Kargo emin ellerdedir, millileştirilmiştir. Yaklaşık 5 bin 500 personelimiz, 720 şubemiz, 24 aktarma merkezimiz milletin emrindedir.”

BAKAN SOYLU: PERSONEL REJİMİ DEĞİŞİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu SABAH’a yaptığı değerlendirmede kamuda Paralel Yapı’ya yönelik temizlik çalışmaları konusunda, legal görünümlü illegal yapıların devlet personeline etkileri, ilişkileri konusunda bir çalışma yaptıklarını söyledi. Soylu, “Paralel Yapı ile bağlantıyı tespit ettiği andan itibaren elini kuvvetlendiren bir yaptırım ortaya koyabilecek süreç hazır” dedi. Buna göre, devletin bütün kademelerinde Paralel Yapı ile bağlantısı olan herkes ihraç edilecek. Memuriyetten, yasal dayanaklı ihraçlar sonrası, idari yargı kararıyla devlete geri dönme kanalları tıkanacak. Paralel Yapı’ya ait sendikalar da tasfiye edilecek. Bu yapıya insan kaynağı sağlayan tek bir şirket kalmayacak.

İŞ DÜNYASI TEK SES

‘Darbe girişimine teslim olmayacağız’

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türk milletinin genci ve yaşlısıyla sergilediği omurgalı duruşla darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “O gece ortaya konulan Türkiye genelindeki toplumsal mutabakat, duruş bugün daha da kavi şekilde gösterilmiş, bu insanlar 48 saati geçkin süre gözlerini kırpmayarak burada alanları tutmuştur. Bu tehdidi bir bayrama, bir şenliğe dönüştürerek, ‘demokrasi bayramı’ diyerek Başbakan’ın ifade ettiği bu terimin nasıl bir şey olduğunu göstermiştir.” Türk halkının Paralel ihanet çeteleri ve paramiliter yapılara teslim olmayacağını gösterdiğini vurgulayan Yalçın, “Bundan sonra Türkiye’nin önü aydınlıktır diyorum” dedi.

‘Halk iradesine sahip çıkıyor’

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili, “Halk iradesine darbe yapmak isteyenlere millet meydanlara inerek gereken dersi verdi. Aziz milletimizin şanına ve geçmişine yakışır şekilde demokrasisine ve ülkesine en güzel şekilde sahip çıktı” dedi.

Tiryakioğlu, açıklamasında, milletin iradesiyle seçilen hükümete yapılan darbe girişimini asla kabul etmediklerini belirtti. Halk iradesine darbe vurmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayan Tiryakioğlu, Türkiye’de darbe yönetimlerinin artık geride kaldığını kaydetti. Tiryakioğlu, “Türkiye’yi kan gölüne çevirmek isteyen bu ihanet çetesi ordumuzu temsil etmemektedir” dedi.

BAĞLANTILARINI KESMEDİLER

Koza-İpek Holding, Kaynak Holding gibi Paralel Yapı’nın bilinen şirketlerinin ötesinde yurtdışı vakıf, örgüt birimlerine para transferinde rol oynayan şirketler de ortaya çıkarıldı. İstanbul, Ankara, Bursa ağırlıklı olmak üzere denetimlerde elek üstünde kalan 8 bine yakın şirketin 17-25 Aralık 2013 darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör örgütü ile bağlantılarını devam ettirdiği belirlendi.

Daha çok çek, senet üzerinden çalışan paralel finansal yapının son dönemde gayrimenkul alım satım, emanetçiler üzerine mal devirlerine yöneldiği ortaya çıktı. Yurtdışındaki okullara, sivil görünümlü vakıflara, şirketlere para transferlerinde rol alan kilit isimlere ulaşılmaya başladı.

MAL KAÇIRMA OYUNU BİTİYOR

Paralel Yapı’nın ülke içinden mal kaçırma oyununa da darbe vuruluyor. Yeminli mali müşavirlere, avukatlara mal devri yapan, taşınmazları emlakçılara yarı fiyatına satan Paralel Yapı’ya hizmet eden gizli kasalar da bir bir deşifre oluyor. Ortaklık yapısı değişen şirketlerdeki para hareketleri, kontratlar, kimden vekalet aldığı belirlendi. Emanetçiler üzerine mal devirlerinin listesi çıkarıldı. Devirlerle değişen ortaklık yapısı ve yurtdışı bağlantıları da ortaya konarak özellikle amiral gemisi şirketlere ulaşılmaya başlandı. Vakıf, üniversite ve derneklere yönelik çalışmalar da büyük ölçüde tamamlandı.

TÜRK TELEKOM’DAN 1 HAFTA ÜCRETSİZ İLETİŞİM

FETÖ darbe girişiminden sonra acil iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için Türk Telekom da ücretsiz iletişim hizmeti sunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, Türk Telekom mobil müşterilerine ücretsiz konuşma ve internet sağlanmasının yanı sıra ev telefonu kullanan bireysel müşterilere ise 1 hafta boyunca şehir içi ve şehirlerarası ücretsiz konuşma sağlanacağı belirtildi.

YARI FİYATINA DEVREDİYORLAR

İstanbul, Ankara başta olmak üzere bir çok şehirde ellerindeki arsa, konut, dükkân gibi varlıkları elden çıkarmak isteyen örgüt üyelerinin ünlü emlakçılarla bağlantı kurdukları belirlendi. Ellerindeki gayrimenkulleri yarı fiyatına devretme teklifinde bulundukları ortaya çıktı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Paralel Yapı’ya yakın şirket ya da kişilerin ellerindeki gayrimenkulleri tek tek geri alıyor.

Belediyeler tarafından FETÖ ile iltisaklı kişi ve kurumlara yapılan arsa tahsislerinin hepsi iptal ediliyor. Örgütün para transferlerini takip için özel bir ekip oluşturuldu. Destek veren işadamlarının yurtdışındaki mal varlıklarının dondurulması için de yasal girişimler başlatıldı..