Katar’ın Çıkış Yolu Türkiye

07 Haziran 2017

 Suudi Arabistan liderliğindeki 7 ülkenin Katar’a uyguladığı ablukanın etkileri görülmeye başladı. Ablukacı ülkelerden Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır, dün sabah saatlerinden itibaren hava sahalarını Katar’dan gelen yolcu uçaklarına kapattı. Uygulanan yasaklardan ötürü dünya devi Katar Havayolları, birçok rotada değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Özellikle Afrika’ya yapılan uçuşlarda Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak zamandan tasarruf sağlayan Katar, yasak sonrası Türkiye ve İran hava sahasını kullanmaya başladı. Bu zoraki rota değişikliği uçuş sürelerini de artırdı. Kısıtlı bir rotayı kullanan Katar Havayolları, sadece İran üzerinde ilerleyerek Türkiye üzerinden uçabiliyor.

UÇUŞ SÜRESİ UZADI

Basra Körfezi’ni aşan Katar uçakları, İran üzerinden ilerliyor ve Türkiye’den geçerek Avrupa’ya doğru yol alıyor. Rota değişikliğinden ötürü uçuş süreleri bazı noktalara iki saate kadar uzadı. Bunun ciddi yakıt masrafına ve ekip mesaileri açısından ciddi soruna yol açabileceği belirtiliyor. Havacılık otoriteleri, yaşanan krizin Katar için büyük bir şok olduğunu ifade ediyor. Yetkililer, yaşanan krizden en çok Katar Havayolları’nın etkileneceğini dile getirirken, komşu ülkelerin hava sahalarını kapatmasıyla alternatif güzergahlara yönelen şirketin yolcu sayısında ciddi düşüşler yaşanması bekleniyor.

Karşılıklı bütün uçuşlar durduruldu

Ülkeler arasında yaşanan krizin en çabuk yansıması havacılık sektörüne oldu. Ülkelerin milli havayolları krizle birlikte karşılıklı olarak uçuşları durdurma kararı aldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin iki havayolu Dubai merkezli Emirates ve Abu Dabi merkezli Etihad, Doha’ya uçuşlarını durdurdu. Her iki havayolu, Katar’a günde 4 kez sefer yapıyordu. Bahreynli Gulf Air ile Mısır’ın Egypt Air de Katar’a tüm uçuşların durdurulduğunu bildirdi. Mısır yönetimi Katar’a hava sahasını da kapattı. Maldivler’den sefer yapan havayollarının Katar’a uçuşlarının devam edip etmeyeceği ise henüz belli değil.

Yeni Şafak

Anahtar Kelimeler:
, , ,