KederinAdı; “Başbağlar” haberi

02 Ağustos 2015

KederinAdı; "Başbağlar"

Bağbağlar’da 28 kişinin kurşuna dizildiği, 5 kişinin de evlerde diri diri yakıldığı katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Ancak katliamın failleri halen bulunamadı.

Cumhuriyet tarihinin kara yılı olarak takvimlere geçen 1993 yılının başından itibaren işlenen siyasi cinayetlerin faillerinin bulunamamış olması sonucunda azgınlaşan terör eylemleri, Elazığ-Bingöl yolu üzerinde birliklerine giden Mehmetçikleri hain bir pusu sonucu katletmeleri ile devam etti.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen etkinliği provoke ederek kışkırtmalar sonucunda Madımak Oteli’nde 37 kişi katledildi. Amaç, katliamı Müslümanların üzerine yıkmak ve İslam üzerindeki zulmü sürdürmekti.

Haince hazırlanan planlarında sözde Sivas katliamını bahane ederek 5 Temmuz 1993 Pazartesi günü de Başbağlar köyü kana bulandı.

PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK’nın düzenlediğini kabul etmiştir. Ancak bu katliam, bazı çevreler tarafından “Madımak”ın rövanşı olarak lanse edilmiştir.

Akşam üzeri 100’e yakın terörist, köyü bastı.

Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi.

Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak Sanıkların 18’i bu davalardan beraat etti, sadece göz boyamak için 2’si mahkûm edildi.

Üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, kundaktaki bebeklerin bile acımadan öldürüldüğü bu katliam hala aydınlatılamadı ve gerçek failleri cezalandırılmadı.

Anahtar Kelimeler: