Kılıçdaroğlu, Yenikapı Mitingi’ne neden katılmayacağını açıkladı

05 Ağustos 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi CNNTürk ekranlarından yaptığı çağrıyla başlayan  milletin demokrasi nöbeti, bu pazar günü Yenikapı’daki mitingle taçlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine yapılacak bu dev mitinge, MHP Lideri Devlet Bahçeli de katılacağını açıkladı. Ancak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katılmayacağını açıkladı ve bir dizi sebep sıraladı. 

Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı’daki mitinge neden katılmayacağını Hürriyet Yazarı Murat Yetkin bugün köşesine taşıdı. “Kılıçdaroğlu Yenikapı’ya neden gitmiyor?” başlıklı yazısında Yetkin, sorduğu sorulara aldığı yanıtları okurlarıyla paylaştı. İşye Yetkin’in aktardıkları…

– MHP lideri Bahçeli katılacağını ilan etti. Siz katılmama kararı aldınız. Neden?
– Sayın Bahçeli de önce katılmayacaktı, ama karar değiştirdi. Biz CHP olarak Yenikapı mitingine katılmıyor değiliz. Partililerimize katılma çağrısı yaptık. Partimizin yönetimini temsilen de arkadaşlarımız orada olacak. Kaldı ki biz de kendi demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkma mitinglerimizi düzenliyoruz. Taksim mitingine de biz çağrı yaptık, diğer partilerden temsilciler geldi katıldı. İzmir’deki 4 Ağustos mitingimiz için de bütün vatandaşlara çağrı yaptık, Ankara’da, diğer yerlerde de demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak üzere mitingler planlıyoruz.

– Genel Başkan olarak siz neden katılmıyorsunuz?
– Benim katılmak istememenin birkaç nedeni var. Birincisi, demokrasi ve cumhuriyet için birlik görüntüsü vermekten yana bir sıkıntımız yok. Karşı olduğumuz bilindiği halde olağanüstü koşullar gereği Saray’a gittim örneğin. Ama (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizin dikkate alınmadığına dair izlenimimiz var. Bunların Meclis’e getirilmesi, görüşülmesi gerekiyor. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. İtirazlarımızın bilinmesini istiyoruz.