Korkunç Saldırı: 61 Kişi Hayatını Kaybetti!

24 Temmuz 2016

Korkunç Saldırı: 61 Kişi Hayatını Kaybetti!

Afganistan’ın başkentinde sokağa çıkan on binlerce Şii Hazaranın yürüyüşünde iki IŞİD militanı üstlerindeki bombaları infilak ettirdi. Cesetlerin sokaklara saçıldığı saldırıda en az 61 kişinin öldüğü, 207 göstericinin de yaralandığı bildiriliyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Şii Hazaraların gösterisinde düzenlenen intihar saldırısında en az 61 kişi öldü. Terör örgütü IŞİD’in kendi haber ajansı aracılığıyla üstlendiği saldırıda resmi açıklamaya göre 207 insan da yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 

İntihar saldırganları, mahallelerine elektrik hattı çekilmesi için sokağa çıkan on binlerce Hazaranın arasında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Patlamanın etkisiyle onlarca kişi savruldu, sokaklar kan gölüne döndü.

Ambulanslar gösteri alanından hastanelere sürekli yaralı taşıdı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Muhammed İsmail Kavusi, en az 61 göstericinin hayatını kaybettiği saldırıda tüm ceset ve yaralıların hastanelere getirildiğini söyledi.

IŞİD’in haber ajansı olarak bilinen Amak, Şiilerin toplandığı gösteride iki militanının kendilerini patlattığını duyurarak saldırıyı üstlendi.

Şii Hazaralar, Afganistan’da nüfusun yüzde 9’unu oluşturuyor.

 

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,