KPSS Hırsızlığında Şok İtiraf: ‘Aramaya Geliyoruz Kaçın’ Demişler

20 Nisan 2016

KPSS Hırsızlığında Şok İtiraf: 'Aramaya Geliyoruz Kaçın' Demişler

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54’ü tutuklu 230 kişi hakkında “FETÖ kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından açılan davanın 7. duruşması dün Ankara’da yapıldı. Duruşmaya, dönemin Bilişim Bürosu Başkomiseri Öner Güven’in itiraf gibi ifadeleri damga vurdu.

“ARAMAYA GELİYORUZ, DELİLLERİ YOK EDİN” UYARISI

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’ndeki bilgisayarlardan sınav sorularını silmek ve izleri yok etmek suçuyla tutuklanan Güven’in, “Turgut Özal düşünce derneğindeki aramadan bir gün önce adres teyidine gittik. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen’in cep telefonu bizde vardı. 3 kez arayıp çağırdık. Savcı Şadan Sakınan sözlü talimat vermişti, ertesi günde aramaya gittik” şeklindeki ifadeleri, ‘arama yapmaya gitmeden önce delillerin yok edilmesi için yapılan bir uyarı’ şeklinde değerlendirildi. 

ARAMADAN 2 GÜN ÖNCE HARDDİSKLERİ SİLDİLER

Sanık Bilişim Bürosu Başkomiseri Öner Güven’in arama yapılmadan 3 gün önce Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen’le yaptığı telefon konuşması sonrası dernekte bulunan 3 bilgisayardan ikisinin harddisklerinin değiştirildiği, bilgisayar sistem saatinin 2 yıl öncesine alınarak delil karartmaya çalışıldığı, diğer bilgisayarın harddiskinin ise kayıp olduğu tespit edilmişti.

SAVCININ SORUSU KARŞISINDA AFALLADI

KPSS Davasının Savcısı Umut Sadak’ın “Bilişim Büro adres teyidine gider mi, şüpheli çağırılır mı” sorusu üzerine sanık Başkomiser Öner Güven afalladı. Savcının sorusuna cevap veremeyen Güven, “Bizi Savcı Şadan Sakınan gönderdi” diyerek suçu Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin aranması talimatını veren Savcı Şadan Sakınan’a attı.

MAHKEME BAŞKANINDAN “ALLAH KORKUSU” TEPKİSİ

KPSS hırsızlığı sanıklarından birisinin “Allah korkusu olan insanlarız, soru çalmayız” şeklindeki ifadesine Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Musa Yeşil, “Herkes Allah korkusu diyor. Çalınmış bu sorular işte, dışarılarda da dolaşıyor. Buraya gelen nedense ya Matematik profesörü kesiliyor ya Allah korkusu diyor…” sözleriyle tepki gösterdi.  

“DAVAYI CEM YILMAZ DA TAKİP ETMELİ”

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki KPSS davasını takip etmeye gelen Yusuf Beytaş adlı bir vatandaş, dinlediği ifadeler karşısında dayanamayarak gülümsedi. Duruşma salonunda görüştüğümüz Yusuf Beytaş, “Ben yıllarca Fetullah Gülen’in okulunda okudum. Gazete ve televizyonlardan KPSS davasını takip ediyordum. Bugün bizzat gelerek mahkeme salonunda nasıl ifade verdiklerini dinlemek istedim. Ben 17-25 Aralık sürecinden sonra bu hainlerden tamamen ayrıldım. Duruşma salonunda verdikleri ifadeyi dinledikçe bir taraftan hem güldüm hem de binlerce insanın hakları yenildiği için üzüldüm. Bunların ifadesi dünyanın en meşhur komedyenlerine malzeme olacak tarzda ve ben, Cem Yılmaz’ı bu davayı takip etmeye davet ediyorum” dedi.