Mete Yarar: Şimdi gediğin nerede olduğunu araştıracaklar

22 Temmuz 2016

Mete Yarar: Şimdi gediğin nerede olduğunu araştıracaklar

Genelkurmay’ın bugün yaptığı açıklamada eski Hava Kuvvetleri Komutanı, YAŞ üyesi Akın Öztürk’le ilgili de bir bölüm yer aldı. Açıklamada, özetle saat 16.00’da MİT’ten istihbarat gelince toplantı yapıldığı, uçuşların durdurulmasına ilişkin işlemlerin saat 19:26 itibarıyla tamamlandığı kaydedildi. Ancak Tüm uyarılara karşın 21:45’ten itibaren değişik tanıtıcı kodlar ve çağrı isimleriyle kalkışların yapıldığı belirtildi. Sonrasında yaşananlara dair kısa kısa bilgilier aktarıldı. Açıklamaların orta yerinde darbe kalkışmasının 1 numarası ve planlayıcısı olduğu yönünde iddialar buluanan Akın Öztürk’le kısım yer aldı. Bu kısımla ilgili olarak aradığımız Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı ve Basın Koordinasyon Merkezi, bu ifadenin ne anlama geldiğine dair  ikinci bir açıklama yapılmadı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, “Bu konuyu kim çözecek biliyor musunuz. Polis çözecek. Bunun bir planlama ve icra sahhası var… Bugün bu darbe kalkışmasıyla ilgili olarak gözaltına alınanlara ne soruluyor biliyor musunuz? Neden katıldınız? Çok genel bir soru yöneltiliyor. Gerçekten kim darbeci kim değil, bu asıl soruşturma genişletilip, derinleştirildiğinde ortaya çıkacak. Bu durumda yapılması gereken hızlı ama sakin olarak bu işi götürmek.” açıklamasında bulundu.

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin bir ilk adım olduğu ve ikinci bir  adımın daha olabileceği yolundaki analizleri hatırlattığımızda ise Yarar, “Bunun gibi bir atak daha beklemiyorum ama bir başka şekilde olabilir. Şimdi gediğin nerede olduğunu araştıracaklarını ve oradan bir atak yapabileceklerini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

AÇIKLAMADAKİ İŞTE O İFADE

Ayrıca Hv.K.Komutanı Ankara’da AKINCI Üssü lojmanları bölgesinde bulunan Orgeneral Akın ÖZTÜRK’ü arayarak kendisine 4’üncü Ana Jet Üssü AKINCI’dan kalkan uçakların yasa dışı olduğunu, ivedilikle AKINCI’ya giderek oradaki kalkışmada bulunanları ikna etmesini istemiştir” denildi. Açıklamadaki bu bölüm akıllara darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün ifadesini getirdi. 

Tutuklanan eski Hava Kuvetleri Komutanı Akın Öztürk, savcılık ifadesinde darbe girişimine katıldığı iddiasını reddetmişti. Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal tarafından arandıktan sonra kalkışmayı durdurmak için Akıncı Üssü’ne gittiğini savunmuştu. Genelkurmay açıklamasında Akın Öztürk’ün Abidin Ünal’dan gelen direktifleri uygulayıp uygulamadığına dair bir detay verilmedi.