MHP’li Başkan, İskilipli Atıf Hoca’ya Küfretti!

08 Ekim 2015

MHP'li Başkan, İskilipli Atıf Hoca'ya Küfretti!

Adana’daki bir açık hava toplantısında kalabalığa hitap eden Sözlü, hükümetin terör örgütüne yönelik politikalarını eleştirirken tarihi bir aymazlığa imza attı.

ATIF HOCA’YA AĞIR HAKARET: “ONUN GİBİ KALLEŞ VE KANCIK RUHLU OLMAYIN”

Şehit cenazelerinde din görevlilerinin yer almasını hazmedemeyen Sözlü, din adamlarını eleştirirken sözü İskilipli Atıf Hoca’ya getirdi.

İskilipli Atıf Hoca’yı Şeyh Sait ve Seyit Rıza ile bir tutan Sözlü, “Milli mücadele döneminde de bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Sayitleri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hocaları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın. Atatürk’ün arkasında olup milli mücadele için Anadolu’yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan İslam alimi, İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif’i kendinize örnek alın” dedi.

Sosyal medyada da paylaşılan Sözlü’nün Atıf Hoca’yı hedef alan açıklamaları büyük tepki çekti.

ŞAPKA DEVRİMİNDEN ÖNCE YAZDIĞI KİTAP BAHANE EDİLİP İDİAM EDİLDİ

Devrin büyük din adamlarından biri olan İskilipli Atıf Hoca, 26 Aralık 1925’te Şapka devriminden yaklaşık 1 buçuk yıl önce Maarif Vekâleti’nden izin alarak yayımlamış olduğu Frenk Mukallitliği ve Şapka risalesi gerekçe gösterilerek risaleyi yayınlayan ve dağıtanlarla birlikte, 13 kolluk kuvveti gözetiminde Ankara’ya gönderildi.

26 Ocak 1926 Salı günü Ankara İstiklal Mahkemesinde yargılandı.

Savcı, İskilipli Âtıf Hoca için 3 yıl hapis cezası istedi. Mahkeme, müdafaa için bir gün sonraya bırakıldı. O gece rüyasında Peygamber Efendimizi gören Atıf Hoca, “Yanıma gelmek dururken ne diye müdafaa karalamakla meşgul oluyorsun?” hitabı sonrasında kaleme aldığı savunmasını yırttı. Atıf Hoca, ertesi gün mahkemede savunma haklarından tümüyle vazgeçtiğini belirtti.

Ertesi gün, mahkeme reisi Ali Çetinkaya, savunma yapmaya gerek görmeyen Atıf Hoca’yı idama mahkûm etti.

Atıf Hoca 1 hafta sonra Ankara Samanpazarı Meydanı’nda asıldı.

DEVLETTEN İADE-İ İTİBAR

Şapka Kanunu’na muhalefet ettiği bahanesiyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca’ya, yıllar sonra devlet tarafından iade-i itibar verildi.

2009 yılı başında Ankara’da bir park yerindeki yeri bile bilinmeyen mezarı alınarak İskilip’teki Gülbaba mezarlığına taşındı. Mezar yeri değişikliği 2010 yılı başında kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Atıf Hoca’ya devlet tarafından bir iade-i itibarda Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan İskilip Devlet Hastanesi’nin adını İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi olarak değiştirildi.

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,