MİT Servis Taşımacılığını 18 Yıl Önce Kaldırmış

20 Şubat 2016

MİT Servis Taşımacılığını 18 Yıl Önce Kaldırmış

Terör kanlı yüzünü bu kez Genelkurmay Başkanlığı, Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı, askeri lojmanlarının bulunduğu, TBMM, Başbakanlık Merkez bina ve İçişleri Bakanlığı’na 200 metre uzaklıkta gösterdi. Askeri personeli taşıyan servis araçları kırmızı ışıkta beklediği sırada hızla aralarına dalan bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Patlamayla birlikte araçlar alevler içinde kaldı. Patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi de yaralandı. 

35 YILDIR TERÖRLE MÜCADELEDE HEP AYNI YÖNTEM

35 yıllık terörle mücadele döneminde bu tür saldırıların birçok benzerini yaşayan güvenlik güçleri hala servis sistemini kullanmakta.

İzmir’de, Iğdır’da, Diyarbakır Lice’de yakın zamanda gerçekleşen menfur saldırılar hala hafızalardaki tazeliğini koruyor.

MİT ‘TE 18 YIL ÖNCE KALDIRILDI

Ankara’da gerçekleşen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan terörist saldırının ardından akıllara şu soru geldi: Acaba başka bir taşımacılık mümkün mü?

Bundan tam 18 yıl önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) güvenlik gerekçesiyle servis taşımacılığını kaldırdı. 

GÜVENLİK ZAAFİYETİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

Tam güvenlikli bir yöntem geliştiren Milli İstihbarat Teşkilatı geçmişteki acı tecrübeleri böylelikle ortadan kaldırdı.

Şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Müdürlüğü de bu tür bir ulaşım şekline büründüğü takdirde bu tür saldırıların önüne geçilebilir.

Haber7