MİT’ten 15 Temmuz İstihbaratı Neden Alınamadı?

30 Mayıs 2017

A Haber canlı yayınına değerlendirmelerde bulunan Petek, bir istihbarat zaafının olduğunu söyledi.

15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ‘bir istihbarat zaafı var’ açıklamasını hatırlatan Petek, MİT raporunda “Kesin istihbarat alınmadığı” bilgisinin olduğunu söyledi. Petek, komisyonda dinlenen eski genelkurmay başkanlarından alınan bilgileri diğer bilgilerle birlikte analiz ettiğimizde silahlı kuvvetler içinde generallerin takibinin MİT tarafından yapılabilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

DARBE GİRİŞİM SAATİNİN DEĞİŞMESİ EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN”

“Darbe girişiminin önceden haber alınamamasının bir istihbarat zaafı olduğunda kuşku yoktur.” diyen Petek, “Ancak Kara Havacılık’tan gelen pilot subayın MİT Müsteşarına yönelik verdiği bilgilerden sonra MİT’in ve Genelkurmay Başkanlığının önleyici girişimleri sayesinde darbe girişim saatinin 16 Temmuz gece saat 03.00’ten 15 Temmuz 2016 saat 20.30’a çekilmesi, darbenin önlenmesinde en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Petek, “Ülkemizin mevcut kurumsal istihbarat yapısının iç ve dış istihbarat ihtiyacını tam anlamıyla tatmin edici şekilde karşılamadığı görülmektedir. Mevcut yapının sorunlu ya da yetersiz noktaları gözden geçirilmeli, ülkemizin istihbari ihtiyaç ve hedeflerini karşılayacak yeni bir iç ve dış istihbarat konsepti ve yapılanması tüm yönleriyle müzakere edilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:AHABER