Mustafa Akkad’ı Kim Öldürdü?

13 Mart 2016

Mustafa Akkad'ı Kim Öldürdü?

ABD’de federal mahkeme, Ürdün’ün başkenti Amman’da 2005 yılında El-Kaide‘nin gerçekleştirdiği intihar saldırılarında Suriye rejiminin ve istihbaratının terör örgütüne destek verdiğine hükmetti.

Mahkemenin kararına göre Suriye rejimi ve ajanları, El Kaide’nin terör saldırısına katkıda bulundu. Radisson SAS, Grand Hyatt ve Days Inn otellerinde eş zamanlı gerçekleştirilen saldırılarda 57 kişi ölmüş ve 110 kişi yaralanmıştı. Kurbanlar arasında Çağrı, Çöl Aslanı Ömer Muhtar gibi sinema eserlerine imza atan ünlü film yapımcısı Mustafa Akkad ve kızı Rima Akkad Monla ile Filistin Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Beşir Nafi de bulunuyordu.

Suriye rejimine 347 milyon dolar tazminat cezası veren 1 Mart tarihli mahkeme kararına göre Suriye rejiminin El- Kaide’ye desteği, eğitim, finans ve teröristler için güvenli geçiş şeklinde gerçekleşti.

Mahkeme kayıtlarına göre Suriye, El-Kaide’nin o dönemdeki lideri Ebu Musab El Zerkavi ve yardımcıları için bir “anahtar üs” konumundaydı. Aynı mahkeme kayıtları ayrıca, Zerkavi’nin Irak’a savaşçı sokabilmesine maddi destek veren isim olarak, Suriye Baas Partisi’nin Irak kolu lideri Fevzi Mutlaz El Ravi’nin adını içeriyor. Kayıtlara göre Ravi, Suriye rejimi tarafından finanse ediliyordu ve Suriye istihbaratı ile yakın ilişki içindeydi. Kayıtların zikrettiği ikinci Suriyeli isim olan Süleyman Halid Derviş ise, Suriye’den Irak’a terör militanı sevkiyatını yapan kişi ve Suriye rejimi tarafından yakından biliniyor. ABD, Derviş’i 2008 yılında Suriye’nin doğusunda öldürmüştü.

MOSSAD TAHLİYE ETTİ

Mahkemenin kararı, Washington DC Bölge Mahkemesi Hakimi Beryl Howell’ın Suriye yönetimini ve askeri istihbaratını, sözkonusu terör saldırısında öldürülen iki Amerikan vatandaşının ailelerine verilmek üzere 347 milyon dolar tazminat cezasına çarptırması üzerine gündeme geldi. Öte yandan İsrail istihbaratı Mossad’ın, saldırılardan birkaç saat önce hedef alınan üç oteldeki vatandaşlarını tahliye ettiği o dönemde ileri sürülmüştü.

TERÖR KIŞLASI

Mahkeme kayıtlarına göre, 2002’de Amman’da öldürülen ABD uluslararası kalkınma idari memuru Laurence Foley’in öldürülmesi de El Kaide eliyle gerçekleşti. Foley’in katilleri de Suriye askerlerinin nezareti altında Suriye kışlalarında eğitim gördü.

Anahtar Kelimeler:
, , , ,