O Şehidin Eşi Ülkesine Gitti

23 Nisan 2016

O Şehidin Eşi Ülkesine Gitti

DİYARBAKIR’DA trafik kazası ihbarıyla pusuya düşürülüp, şehit edilen trafik polisi Tansu Aydm’m Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi, şehidin tabutunun yanına uzanıp, herkesi ağlatmıştı. Henüz 2 aylık evli olduğu eşini teröre kurban veren Vietnamlı kadın, Türk vatandaşlığına geçemediği için şehit maaşı bağlanamadı.

ONU BÖYLE TANIDIK

Şehit polisin Zonguldak’taki cenaze töreninde Budist inancına göre dua eden ve ağıtlar yakan Vietnamlı kadın, ülkesine dönmeyi düşünmediğini söylemiş, “Ona sonsuza dek eş olmaya söz vermiştim ve öyle olacak. Onu burada bırakıp ülkeme dönmeyi düşünmüyorum” demişti. Ancak Vu Yhuy, Türk vatandaşlığına geçemediği için yasal haklardan faydalanamadı. Yasalara göre, bir Türk ile evlenen yabancı uyruklu kişi, ancak 3 yıl içinde Türk vatandaşlığını elde edebiliyor. Tansu Aydın şehit düştüğünde henüz 2 aylık evli oldukları için Vietnamlı kadına şehit maaşı bağlanamadı. Genç kadın ülkesine dönmek zorunda kaldı.

Antalya’da yaşayan ve kardeşi Tansu ile Vu Yhuy’un tanışmalarını sağlayan Banu Avdın İlleez, “Kardeşimi kavbedeli 267 gün oldu. O günden sonra ne annemin ne de babanım, hiçbirimizin yüzü gülmedi. Ailecek yüreğimiz yanıyor.

Kardeşimin şehit düşmesinin ardından babamın kanser hastalığı tekrarladı. Annemin psikolojisi bozuldu.
Vu Yhuy ülkesine dönmek zorunda kaldı. Katiller en ağır cezayı alsın” dedi. Trafik polisi Tansu Avdın (37) Diyarbakır’ın Şehitlik semtinde kaza ihbarına gidince pusuya düşürülmüştü.

Anahtar Kelimeler:
, , ,