‘Öyle Bir Kahramanlık Destanı Yazmalıyız Ki…’

03 Haziran 2017

 Şırnak’taki helikopter kazasında şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın, Kato Dağı’na Türk bayrağının dikilmesiyle sona eren PKK operasyonu öncesi askerlere “Öyle bir kahramanlık destanı yazmalıyız ki, bir daha oraya günübirlik bile gelemesinler” dedi.

Şırnak, Diyarbakır ve Mardin’de teröristlere yönelik operasyonlarda en ön safta yer alan Tümgeneral Aydoğan Aydın (51), her zaman PKK’nın korkulu rüyası oldu. Kuzey Irak’taki operasyonda ‘bulunduğum yeri bombalayın’ diyecek kadar gözü pek olan Aydoğan Paşa son günlerde Şırnak’taki Kato Dağı’nda hainlere karşı mücadele ediyordu. Kato Dağı’nda 19 Nisan’da başlayan “Şehit Jandarma Binbaşı Ahmet Karaman-2” operasyonu öncesi Tümgeneral Aydoğan Aydın, harekât merkezinde rütbeli subaylarla bir araya geldi.

Şehit komutan toplantı yaptığı odanın duvarında asılı olan dev Şırnak haritasında kırmızı renkle belirlediği Kato Dağı’nı işaret ederek, bu konuşmayı yaptı:

Oralar 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın bir parçası içindedir. Bu saikle hareket etmemiz gerekiyor. Maalesef bundan birkaç yıl öncesine kadar bölücü terör örgütü mensupları, Kato Dağı’nda gündüz vakti cirit atmış, hava harekâtlarında öldürülen teröristler için cenaze merasimleri düzenlemiştir. Kato’nun temizlenmesi demek, Şırnak’ın genelinin temizlenmesi demektir, Türkiye’nin tamamının da huzura erişmesi demektir. Dolayısıyla Kato ve çevresi terörist unsurlardan temizleninceye kadar şehitler verme pahasına bile olsa gerekirse aylarca oradan inmeyeceğiz. Orada öyle bir kahramanlık destanı yazmalıyız ki, bölücü hainler değil oralarda bir daha merasim yapmak, günübirlik barınma şansları bilme olmamalı. Bu bizim vatana ve milletimize olan boynumuzun borcudur.

Aydoğan Paşa’nın komutanı olduğu 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluğunda büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürülen operasyona Kayseri Komando Tugayı’na bağlı özel birlikler de katıldı. Kato’da 83 mağara ile terör örgütüne ait silah ve mühimmat depoları, lojistik depoları imha edildi. Ve Aydoğan Paşa, söz verdiği o destanı yazdı. Kato Dağı’nı teröristlerden temizleyen Aydın, harekâtın 27’nci gününde (16 Mayıs) Kato’ya dev bir Türk bayrağı diktirdi.

Sabah