‘Paralel Tıp’ Harekete Geçti!

10 Temmuz 2016

'Paralel Tıp' Harekete Geçti!

Paralel yapı, Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ-PDY) örgütünün lideri olarak hakkında soruşturma açılan ve ABD’de yaşayan Fetullah Gülen için pankreas arayışını hızlandırdı. Paralel yapılanma iddialarıyla gündeme gelen Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Süleyman Büyükberber seçimlere bir hafta kala YÖK ve mahkemenin kararlarını çiğneyerek Gülen’in doktoru Tuncay Delibaş’ın pankreas nakil uzmanı 3 kişilik ekibi için 2’inci kez ilana çıktı.

GÜLEN’E PANKREAS KÖK HÜCRE NAKLİ YAPACAKLAR

Fethullah Gülen’in doktoru endokrin uzmanı Prof. Tuncay Delibaş, dünyada henüz yapılamayan pankreas kök hücre nakli konusunda uzmanlığı ile tanınıyor. İleri derecede diyabet hastası olan Gülen’in hayata tutunması ancak yeni bir pankreas ile mümkün olabilir. ABD’de Gülen’in sık sık gidip gelen, her türlü tıbbi tedavisini yakından izleyen özel doktoru Prof. Tuncay Delibaş uzun yıllardır pankreas kök hücre adacık nakliyle ilgili çalışmalar yürütüyor. Bu arada Hacettepe Üniversitesi’nde Teknopark’ın başına getirilen ve burada yaptığı yolsuzluklarla ilgili hakkında soruşturma başlatılan Tuncay Delibaş’ın pankras nakli konusunda yetiştirdiği 3 kişilik uzman ekibine çalışmalarını devam ettirecekleri bir üniversite arayışına girdiler.

GAZİ, PANKREAS NAKLİ YAPACAK EKİP ARIYOR

En az oyu almasına rağmen 5’inci sıradan Gazi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Süleyman Büyükber ise üniversitede paralel kadrolaşma iddialarıyla gündeme geldi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde paralel yapı ile yakınlığı ile bilinen akademisyen hatta TÜBİTAK’tan devletin zirvesini dinlemekten dolayı atılan bilişim uzmanlarını işe almasıyla gündeme gelen Gazi Üniversitesi, Tuncay Delibaş’ın 3 kişilik pankreas uzmanı ekibi için ilk olarak 2013 yılının son aylarında kadro ilanına çıktı.

MAHKEME VE YÖK, ADRESE TESLİM KADROLARI REDDETTİ

İç Hastalıklar alanında açılan kadroda şart olarak, “Pankras adacık kök hücre nakli” alanında uzman olma şartının aranması bu alanda çalışanlara gözleri çevirdi. Bu alanda sadece Gülen’in özel doktoru Tuncay Delibaş’ın ekibi olarak bilinen 3 akademisyen çalışma yürütüyordu. Üstelik bu kadro ilanıyla ilgili YÖK’ten izin alınmamıştı. Üstelik üniversitede yıllardır İç Hastalıklar alanında çalışan ve kadro bekleyen uzmanlar vardı. Kadro bekleyen uzmanlar söz konusu ilanı yargıya taşıdılar ve objektif olmadığını, şahsı tarif ettiğini iddia ettiler. İdare Mahkemesi, davalı üniversitece getirilen “Endokrinoloji yan dal uzmanı olmak ve pankreas adacık hücre nakli ve kök hücre nakli konularında deneyimli olmak” şeklindeki ek koşul için Yükseköğretim Kurulu’ndan gerekli onayın alınmadığı, ek koşulun; objektif değil, bir kişiyi tarif eder nitelikte olduğu, bu nedenle dava konusu edilen ilanla buna dayalı olarak tesis edilen atamaya esas işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle anılan işlemlerin iptaline karar verdi.

GÜLEN’İN SAĞLIK DURUMU KÖTÜLEŞTİKÇE PANİKLEDİLER

17/25 aralık operasyonlarının ardından paralel yapı için çember daralırken Gülen’in de sağlık durumu hızla kötüleşmeye başladı. Pankreasına kök hücre nakli yapmazsa insülin üretemeyen TİP 1 Diyabet hastalığı çoklu organ yetmezliğine götürecek. Bunun için Paralel yapının tıp alanındaki ekipleri bütün enerjilerini bu alanda çalışmalara verdiler. Türkiye’deki bu alanda çalışmaların koordinatörlüğünü yürüten Endokrin Uzmanı Prof. Tuncay Delibaş, paralel yapı soruşturması kapsamında yurtdışına kaçtığı için ekibini Gazi Üniversitesi’nde yerleştirmek istedi.

İdare Mahkemesi’nin kararını Danıştay’a götürdüler. Danıştay, bu ilanın şahısları tarif ettiğini, objektif olmadığını ancak değiştirilerek yeniden ilana çıkabileceğine karar verdi.

REKTÖRDEN 2’İNCİ HAMLE 

12 Temmuz’da Rektörlük Seçimleri’nin yapılacağı ve tekrar seçimlere aday bile olamayan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Süleyman Büyükberber giderayak son bir hamle yaparak aynı kadrolar için aynı özellikleri sadece bir-iki kelime değiştirerek yeniden ilana çıktı. Bayram tatilinde dikkat çekmeden kadroları atamayı planlayan Prof. Süleyman Büyükberber’in rektör yardımcıları ve hastane başhekiminin de rektör adayı olması dikkat çekiyor.

Üniversite yönetimi mahkeme kararını yerine getirmek için aynı şekilde 2 yardımcı doçent ve bir doçent için ilana çıktığını iddia ediyor ancak ilanda ‘Şahsı tarif eder, adrese teslim’ ek özelliklere ilişkin herhangi bir değişiklik yapılmaması YÖK’ün ve mahkeme kararının çiğnendiği yönünde eleştirilere neden oldu. Akademik camiada, söz konusu ilan Prof. Büyükberber’in gitmeden önce FETÖ’ye son kıyağı olacak şeklinde yorumlandı.

İç Hastalıklar ve Endokrin Uzmanı Prof. Tuncay Delibaş, uzun yıllar Dışkapı ve Etlik Hastanelerinde yönetici olarak çalıştı. Gülen’in doktoru olarak da bilinen Delibaş, kendisi ve ekibinin araştırmaları için yıllarca TÜBİTAK’tan milyonlarca liralık destek aldı.

Son olarak Hacettepe Üniversitesi’nin Teknopark’ın başına getirilen Delibaş, üniversitenin arazilerinin ve ihalelerinin paralel yapı mensubu şirket ya da kişilere peşkeş çektiği ve devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı. Delibaş, yurtdışına kaçtı. ABD’de Fetullah Gülen’in her an yanında olduğu iddia ediliyor…

Anahtar Kelimeler:
, , ,