Referandum da Nerede Oy Kullancaksınız?

17 Mart 2017

 Referandum için geri sayım başladı.
 
Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek referandumda seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste vatandaşların erişimine açıldı.
 
NEREDE OY KULLANACAĞINIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesine giren vatandaşlar, kimlik numaralarıyla sorgulama yapabilecek, hangi okul ve sandıkta oy kullanacağını görebilecek.
 
YSK’nın halk oylaması için hazırladığı seçim takvimine göre de 17 Mart’tan itibaren seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımına başlanacak.
 
Yurt içinde 16 Nisan Pazar günü, yurt dışında ise 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde oy kullanılacak. Seçim araç ve malzemeleri, dış temsilcilikler ve Türkiye arasında diplomatik kargo ya da kurye yöntemiyle ve mümkün olan yerlerde Türk Hava Yolları (THY) vasıtasıyla, belirlenen temsilciliklerde ve aşamalarda kiralanacak uçakla, yurt içinde PTT Kargo veya THY vasıtasıyla taşınacak.
 
SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?
 
Seçmen sorgulama için linke yukarıda yer alan tıklayarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Açılan sayfada bilgileriniz ve hanenize kayıtlı olanların bilgileri çıkıyor. Eğer seçmen listesi sorgulamasında isminiz çıkmazsa düzeltme ve yerleşim yeri adresi değiştirmek isteyenlerin nüfus müdürlüklerine şahsen başvurması gerekiyor.
 
Bu işlem için son tarih 26 Şubat 2017 idi. Nüfus kütüğü kaydı oluştururken adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmanız gerekiyor.
 
REFERANDUM TAKVİMİ

 
11 MART
 
Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak.
 
27 MART
 
Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.
 
30 MART
 
TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK’ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.
 
31 MART
 
Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.
 
9 NİSAN 
 
Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.
 
12 NİSAN
 
İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.
 
15 NİSAN
 
Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek.
 
16 NİSAN
 
Oy verme günü.
 
YURT DIŞI OYLARI İÇİN YSK VE THY ARASINDA İŞBİRLİĞİ
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile Türk Hava Yolları (THY) arasında yurt dışında yaşayan vatandaşların halk oylamasında kullanacağı oy pusulası ve seçim malzemelerinin taşınmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. 
 
YSK’de gerçekleştirilen törende oy pusulası ve seçim malzemelerinin taşınmasını içeren protokol, YSK Başkanı Sadi Güven ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından imza altına alındı. 
 
Güven, THY’nin dünyanın önde gelen kuruluşlarından olduğunu hatırlatarak, “Milli gururumuz Türk Hava Yollarıyla yurt dışında yapacağımız seçimlerde birlikte hareket edeceğiz. Bundan önceki dönemlerde de iki milletvekili seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçiminde birlikte çalıştık. Bu dördüncü çalışmamız olacak. Yurt dışında 57 ülkede 120 temsilcilikte oy kullandırıyoruz. Bunlarla ilgili 24 kalem 30 ton civarında malzemeyi yurtdışına gönderip, orada seçimlerden sonra da yine aynı şekilde oy pusulalarını güvenli bir şekilde Türkiye’ye taşıyoruz. Burada Dışişleri Bakanlığı ile Türk Hava Yolları da çok önemli bir görev ifa ediyor” diye konuştu. 
 
Bugüne kadar yapılan seçimlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Güven, oy pusulalarının taşınmasının güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.
 
Yüksek Seçim Kurulu olarak şeffaf bir şekilde çalıştıklarını dile getiren Güven, “Uçaklarda, kurulumuzda temsilcisi bulunan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin temsilcileri de Dışişleri Bakanlığının yetkilileriyle birlikte oluyor. Gitmiş olduğumuz ülkelerde 3 hat üzerinde Avrupa’daki oy pusulalarını geriye taşıyoruz. Uçağın altına girişlerde, o ülkeden buraya transferlerde Türk Hava Yolları bize ciddi manada katkı veriyor” ifadelerini kullandı. 
 
Türk Hava Yolları yetkililerine teşekkürlerini ileten Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Önümüzdeki seçimin de ülkemiz için kazasız, belasız sonuçlanmasını diliyorum. Gerçekten bizim için, ülkemiz için önemli bir seçim. Yurt dışında 2 milyon 973 bin 403 seçmenimiz var. 3 bin 182 sandıkta da oradaki insanlarımıza oy kullandıracağız. İnşallah kazasız belasız atlatırız diye düşünüyorum. Bu sözleşmenin de hem THY hem de bizim için hayırlı olmasını diliyorum.”
 
“GEÇEN DÖNEMLERDEKİ ÇALIŞMALAR BAŞARILI GEÇTİ”
 
THY Genel Müdürü Ekşi de YSK Başkanı Güven’e teşekkür ederek, “Biz de özellikle böyle bir seçimde Yüksek Seçim Kurulumuzla beraber, seçimlerin güvenli, şeffaf bir ortamda değerlendirilmesi için üzerimize düşen görevi sizlerin öncülülüğü ve yönlendirmesiyle yapmaktan, burada görev almaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Geçen dönemlerdeki çalışmaların başarılı geçtiğine dikkati çeken Ekşi, “Bu seçimlerde de arkadaşlarımız tüm önlemleri aldılar. Sizlerin yönlendirmesiyle inşallah geçen üç seferde olduğu gibi bu sefer de elimizden gelen operasyonu yapacağız. Sorunsuz olarak geçecek” değerlendirmesinde bulundu. 
 
Ekşi, YSK çalışanlarına ve THY çalışanlarına gayretleri için teşekkür etti.
 
SEÇİM MALZEMELERİ 13 MART’TA YOLA ÇIKIYOR
 
YSK’dan alınan bilgiye göre, yurt dışında 27 Mart – 9 Nisan 2017 tarihlerinde oy kullanılacak. 
 
Oy pusulası ve seçim malzemelerine ilişkin kargolar 13-20 Mart 2017 tarihlerinde THY ile Ankara çıkışlı olarak gönderilecek. Eksik sandık, oy verme kabini ve kırtasiye malzemeleri gönderimi de oy pusulalarıyla yapılacak.
 
Oy kullanma süresinin bitiminde, oy torbaları üç charter uçak ile 11 Nisan’da yola çıkarılarak, aynı gün teslim alınıp 11-12 Nisan aralığında diplomatik kuryelerle Ankara’ya getirilecek. Her uçakta, 6 kişiden oluşan Oy Torbaları Nakil Komisyonu ve YSK’nın görevlendirdiği 2 kişi ile Dışişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir diplomatik kurye olmak üzere toplam 9 kişi bulunacak. Birinci uçak Berlin-Kopenhag-Stokholm-Londra, ikinci uçak Münih-Lyon, üçüncü uçak ise Köln hattında olacak. 
 
Charter uçakları 34 temsilciliğe ait toplam oyların yüzde 85’ini Ankara’ya getirecek. Charter uçakların hatları dışında kalan 86 temsilciliğe ait 228 diplomatik oy torbasının intikali ise 131 diplomatik kurye (47 merkez + 84 misyon kurye) ve satın alınan 214 boş koltuk ile toplam 345 bilet alımı yapılarak gerçekleştirilecek.

İHA