Saldırılarda HDP Parmağı

02 Ekim 2015

Saldırılarda HDP Parmağı

Verdiği ağır kayıplar sonrası Mehmetçiğin karşısına çıkmaya cesaret edemeyen terör örgütü PKK’nın tuzaklama eylemlerinde HDP’li belediyeler, milletvekilleri ve paravan müteahhitlik firmalarının rol aldığı ortaya çıktı. Dağlıca’dan sonra, 16 şehit verdiğimiz Iğdır’da yola 1 tona yakın patlayıcı döşendiği, güzergahtaki asfaltlama çalışmasının Suruç saldırısından yaklaşık 4 ay kadar önce gerçekleştirildiği belirlendi. Bu durum terör örgütünün HDP’li belediyeler ve müteahhitlik firmaları ile birlikte hareket ettiğini ortaya koydu. 

KANLI EYLEMLERDE HDP’Lİ BELEDİYELERİN İZİ

PKK’nın gerçekleştirdiği bombalı saldırıların birçoğu HDP’li belediyelerin kontrolündeki il ve ilçelerde olması dikkat çekiyor. 2 Ağustos’ta Mardin Midyat’ta askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayının patlatılmasıyla bir asker, Şırnak’ta 4 Ağustos’taki benzer saldırıda 2 asker, 16 Ağustos’ta Bingöl Hacılar Mevkii’ndeki mayınlı saldırıda 3 asker, 19 Ağustos’ta Siirt-Pervari karayolundaki benzer saldırıda 8 asker, 6 Eylül’de Hakkari’de Çukurca yolunda mayın arama sırasında yola döşenen uzaktan kumandalı mayının patlatılmasında 3 asker şehit düşmüştü. Dağlıca’da 16 asker, Iğdır’da 14 polisi aynı yöntemle katleden hainlerin söz konusu eylemleri gerçekleştirdikleri yol güzergahlarının birçoğu HDP’li belediyelerin yönetiminde. HDP’li belediyelerin desteğiyle kullanılan iş makineleri ile yollara tuzaklanan mayınların üzeri yine belediye tarafından asfaltlanarak kapatıldı. Birçok bölgede ise belediyelerle anlaşmalı taşeron müteahhitlik firmalarının yol çalışmalarında PKK’lılarla işbirliği yaparak yollara mayın döşediği belirtiliyor.

KÜÇÜK: MÜTEAHHİT DE, İŞÇİLER DE PKK’LI

Gazetemize konuşan araştırmacı-yazar Cem Küçük, patlayıcıların PKK saldırılarından aylar önce döşendiğini, tuzaklama operasyonlarının HDP’li belediyelerin asfaltlama çalışmaları esnasında gerçekleştirildiğini belirtti. Küçük, istihbarat raporlarına yansıyan somut bir örnek vererek, “Ateşkes sürecinde karayolunda yol çalışması yapılırken Güneydoğu’da bir müteahhit işi alıyor. Hem müteahhidin kendisi, hem de işçiler PKK’lı olduğu için asfaltın altına bomba geçiriliyor. Son saldırılarda bu taktiğin HDP’li belediyeler ve PKK’lı müteahhitler tarafından birçok kez hayata geçirildiğini görüyoruz” diye konuştu.

İŞTE HDP-PKK İTTİFAKININ EN SOMUT KANITLARI 

Daha önce de PKK’nın kanlı eylemlerde HDP’li yönetici ve belediyeleri kullandığı ortaya çıkmıştı. Hakkari-Çukurca yolunda HDP’li belediyeye ait iş makinesini kullanan sözde PKK Hakkari sorumlusu Andok kod adlı Barış Tekçe, yapılan operasyonla öldürülmüştü. Belediyeye ait kepçede özel pozlar vererek fotoğraf çektiren Tekçe’nin fotoğrafları da basına yansımıştı.

PKK’YA MÜHİMMAT TAŞIYAN HDP’Lİ BELEDİYENİN KAMYONU

Terör örgütü PKK’nın bomba yapımında kullandığı maddelerin benzeri Van Belediyesi’ne ait belediye aracında ele geçirilmişti. Van Emniyeti tarafından yapılan operasyonda Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir kamyonda 100 kg. amonyum nitrat, 26 adet patlayıcı yapımında kullanılan fitil ve 20 adet büyük pil ele geçirilmişti. 

PKK’ya mayın döşeme ve hendek kazma yardımında bulunan HDP’li belediyelerin iş makinelerine bazı yerlerde ise el konuldu. Bitlis’in Hizan ilçesinde kaymakamlık, belediyeye ait olanlar da dahil ilçedeki tüm iş makinelerine el koymuştu. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde HDP’li Silvan Belediyesi’ne ait iş makinelerine de kaymakamlık tarafından el konuldu.

Geçtiğimiz ay da PKK yandaşları, HDP’li Edremit Belediyesi’ne ait bir kepçeyle yolda hendek kazarken yakalanmıştı. Hainlere müdahale eden polis ekiplerine bomba atmaya çalışan bir teröristin ise bomba elinde patlamıştı. 

PKK’YA GİDEN ARAÇTAN ÇIKAN HDP’Lİ KADIN VEKİL

Kars’ta, Kağızman ve Digor kırsalında bulunan PKK’lı teröristlere gıda ve ihtiyaç malzemesi götüren 3 araçta bulunan 8 kişi gözaltına alınmış, araçta bulunan bir kişinin HDP Kars Milletvekili Şafak Özanli olduğu ortaya çıkmıştı. PKK’ya malzeme götüren HDP’li Şafak Özanli için sadece kimlik tespiti yapılırken, diğer zanlılar gözaltına alınmış ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

PKK’YA KURYELİK YAPAN HDP’Lİ

HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde PKK’ya silah teslimatı yaparken suçüstü yakalanmıştı. Sarıyıldız’ın kuryelik yaptığı silahların bir kısmında PKK’nın Suriye’deki askeri kolu YPG ibaresinin olduğu tespit edilmiş, Emniyet ve İstihbarat birimleri, Sarıyıldız’ın kuryeliğini yapmaya hazırlandığı silah ve mühimmatın önemli bir kısmının DAEŞ’in Kobani kuşatmasının başladığı Ekim 2014’te ABD’nin YPG güçlerine gönderdiği malzemeler olduğunu bildirmişti. Sarıyıldız’ın kuryelik yaptığı silahlar arasında 25 adet el bombası, 3 adet M79 roketatar, 2 adet M16 marka silah ve bu silaha uygun 12 şarjör ve 339 mermi, 2 bin 853 Kaleşnikof mermisi, 15 F1 el bombası gövdesi, 20 F1 el bombası fünyesi, bir Glock marka tabanca yer alıyordu.

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, ,