Sıra Çanakkale 1915’te

02 Temmuz 2016

Sıra Çanakkale 1915’te

Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katıldığı törenle dünyanın en büyük orta açıklıklı 4’üncü asma köprüsü Osmangazi açıldı. Köprü ile Körfez 4 dakikada geçilebilecek. İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini de 9 saatten 3,5 saate indirecek olan köprünün açılış töreninde Erdoğan, “Şimdi gündemimizde Çanakkale 1915 Köprüsü ve Kanal İstanbul var” dedi. 

Körfez’de dün tarihi günlerden biri yaşandı. 39 ayda tamamlanan Osmangazi Köprüsü Cumhurbaşkan Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle açıldı. Ülkede bir yandan çok sevindirici gelişmeler yaşanırken diğer yandan da terör örgütlerinin insanlık dışı eylemlerinin sürdüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

BİZİ YILDIRAMAZLAR

 “Bölücü terör örgütü PKK bir yandan, YPG bir yandan, DAEŞ denilen karanlık örgüt diğer yandan, irili ufaklı başka örgütler öte taraftan, tasmalarını ellerinde tutan güçler tarafından ülkemizin üzerine salıverilmiştir. Biz bu maşa örgütlerin de onları üzerimize salanların da amaçlarını gayet iyi biliyoruz. Ne kadar çok kan dökerlerse ne kadar çok can yakarlarsa Türkiye’nin o kadar hızlı bir şekilde diz çökeceğini, hedeflerinden vazgeçeceğini, teslim olacağını sanıyorlar. Yanıldıklarını Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki çukur eylemlerinde gördüler” dedi. Batı’nın terör karşısındaki çifte standardına değinen Erdoğan, “Terör eninde sonunda dönüp kendini tutan eli sokan bir akrep gibidir” uyarısında bulundu.

FARKIMIZ BU

Son 13 yılda hayata geçirilen pek çok proje gibi Osmangazi Köprüsü’nün de geç kalmış bir eser olduğunu dile getiren Erdoğan, “En az 50 yıl önce yapmamız gereken bir işi, bugün tamamlıyoruz. Ama biz tamamlıyoruz. Hamd olsun. Bizden öncekiler laf yaptı, biz iş yaptık. Farkımız bu” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şöyle devam etti:  “Şimdi gündemimizde ne var biliyor musunuz? Ne olabilir? Evet, Çanakkale 1915 Köprüsü var. Fakat bir şey daha var. Onun sözünü Sayın Başbakan ta bakanken birlikte kararını vermiştik. O da inşallah Kanal İstanbul Projesi. Bunu  da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil, uluslararası camiada, evet, devrim  niteliğinde yatırımlar yakışır.”  

KARARLILIĞIN ESERİ

26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 26 Aralık’ta Avrasya Tüneli’nin açılacağını ifade eden Erdoğan, Marmaray’dan geçenlerin sayısının yaklaşık 1 milyon 350 bine ulaştığını belirtti. Erdoğan, “Bütün bunlar bir kararlılığın eseridir. İstanbul Boğazı’nın üçüncü gerdanlığını inşallah dünyaya farklı bir eser olarak ortaya koyacağız ve bir numara. 4 gidiş-4 geliş ve  ortasından da hızlı tren geçecek” diye konuştu.     

Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecekse, bunun üretim ve ticaretin mümkün olduğu kadar ülke sathına yayılarak yapılabileceğini anlatan Erdoğan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki terörün sonlandırılması  halinde çok ciddi bir sıçramanın da yaşanacağına inandığını ifade etti. Erdoğan, Yeni Türkiye’nin inşasının önünde kimsenin duramayacağını belirtti.

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ

Milli gururumuz Kenan Sofuoğlu, dün sabah saat 05.30’da özel izinle Osmangazi Köprüsü’nde rekor denemesi yaptı. Sofuoğlu’nun ulaştığı 400 km’lik hız Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarıştığı takımı Kawasaki tarafından H2R motosikletin ulaşabildiği en yüksek hız olarak onaylandı. 

BUGÜNE KADAR 13.5 MİLYAR HARCANDI

Körfez Geçişi kapsamında yapılan Osmangazi Köprüsü’nü de bünyesinde bulunduran İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde bugüne kadar kamulaştırmalar dahil 13.5 milyar harcandı. Osmangazi Köprüsü için harcanan para ise 1.1 milyar dolar. Toplam 7 bin 918 personel, bin 634 iş makinesinin çalıştığı projeyle ilgili bilgi veren Karayolları Genel Müdürü İsmail Tartar İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde temelin 28 Ekim 2010 tarihinde atıldığını belirterek “Bu köprünün yapımına başlanmadan önce coğrafi konum faktörleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Bölgedeki fay hatları ve deprem riski sebebiyle sismik çalışmalar yapılmıştır. Projenin tamamında yüzde 63 seviyesinde ilerleme kaydedildi. Özel sektör tarafından bugüne kadar 11,7 milyar, tarafımızdan 1,8 milyar kamulaştırma olmak üzere 13,5 milyar harcandı. Bu proje ilklere imza atmıştır. Bolu tüneli 14 yılda tamamlandı. Orhangazi tüneli ise 2 yıl 4 günde tamamlanarak tarihi bir rekor kırıldı” diye bilgi verdi.

TÜNELLER TAMAMLANDI

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Otoyolun Yalova’nın Altınova ilçesinden girip Orhangazi’den çıkan Samanlı Tüneli de tamamlandı. Her biri 3 bin 590 metre olan iki ayrı tüpten oluşan tünelde elektromekanik donanımlar da takıldı. Projenin Bursa bölümünde yer alan Selçukgazi Tüneli’nde ise her biri 1250 metre olan iki tüpte kazı ve destekleme çalışmaları bitti. Selçukgazi Tüneli’nde de elektrik ve elektromekanik donanımların takılma işlemine geçildi. İzmir’de bulunan her biri 1605 metre olan iki ayrı tüpten oluşan Belkahve Tüneli’nde ise kazı, destekleme ve beton kaplama işlemleri sona erdi.

İSTANBUL-İZMİR 3,5 SAAT

İstanbul-İzmir arası ulaşım 9 saatten 3,5 saate düştü. İzmit Körfezi’nde iki saat süren güzergah ise artık 4 dakikada geçilebilecek.

stanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek köprü, 6 şeritli olacak. Toplam yatırım bedeli 13,5 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan köprü ile İzmit Körfezi’nde otomobille 2 saat süren güzergah 4 dakikada geçilebilecek. Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 98, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 90, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 88 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 64’lük fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtildi. Altınova – Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kesim ise  21 Nisan 2016’da tamamlanarak trafiğe açılmıştı. Projede toplam 7 bin 908 personel ile birlikte 1568 adet iş makinesinin çalıştığı öğrenildi.

EKONOMİYE KATKISI 27 MİLYAR LİRA

113 adet tabliyeyle birleşen dünyanın en yüksek asma köprüsünün ekonomik etkisinin 27 milyar lirayı bulması bekleniyor. Körfez Köprüsü birçok sektörü canlandıracak. 15 bin kişinin istihdamına da katkı yapacak. Otoyol, bölge ekonomisinin büyümesine yüzde 7 artış sağlayacak. Ege’de turizm hareketlenecek. Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlanacak. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirildi. Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Köprü ile Körfez’i geçme süresi 1 saatten 6 dakikaya inecek. Taşıt-işletme giderleri düşecek. Olumsuz çevresel etkiler (trafik sıkışıklığının neden olduğu emisyon artışları, gürültü kirliliği vb.) en aza inecek.

KÖPRÜDE KDV SÜRPRİZİ

Yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılan köprülerin geçişinde KDV oranı yüzde 18’den 8’e düşürüldü. Bu düzenleme ile Osmangazi Köprüsü’nün otomobiller için geçiş ücreti 35 dolar + yüzde 18’lik KDV olarak belirlenmişti. Söz konusu indirimle köprü geçiş ücreti otomobiller için 88.75 TL oldu. Kamyon ve TIR’lar ise her kilometre başına daha yüksek geçiş ücreti ödeyecek. Ortalama bir kamyonun aks genişliğine göre geçiş ücretinin 250 lirayı  bulması bekleniyor.

KUŞLAR İÇİN DEĞİŞTİ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çınar ağacının kesilmemesi için Yürüyen Köşk’ü temelinden kaydırdığı Yalova’da Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla bir çevrecilik örneği daha gerçekleşti. Osmangazi Köprüsü’ne, kuş türlerinin yaşadığı “Hersek Lagünü” için kavis verildi. Göçmen kuşların konaklama noktası olan Hersek Lagünü, Osman Gazi Köprüsü’nün şeklini belirlerken, sulak alanın bu çalışmayla göçmen kuşlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapması sağlandı. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, kuşlar için köprü projesinin değiştirildiğini belirterek, “Sonuçta bu proje ve köprüdeki kavis ortaya çıktı. Kuşlarımızın korunması amacıyla ses bariyerleri de konulacak” dedi.

DEV PROJELERDE GERİ SAYIM

Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirilecek “dev projelerden” dördü bu yıl hizmete girecek. İzmit Körfezi’nin “gerdanlığı” olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü dün açıldı. Dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise 26 Ağustos’ta hizmete sokulacak. Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi yıl sonunda açılacak.

10 BİN KİŞİ İFTAR YAPTI

Açılış Osmangazi Köprüsü’nün Dilovası kesiminde yapıldı. Erdoğan alana helikopter, Yıldırım ise otomobille geldi. Arnavutluk Başkanı Edi Rama ile Başbakan Yıldırım, Erdoğan’ı karşılayıp, alana yürüyerek geldi. Erdoğan ile Rama kürsüye çıkarak, vatandaşları selamladı. Yıldırım, Kütahya Taşvanlı’da iftar sofrasında davet ettiği maden işçileri ile bir süre görüştü. Kendileriyle köprü önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Konuşmaların ardından, Erdoğan, Yıldırım, konuk  başbakan Rama ve protokol katılımcılarının kurdele kesimiyle köprünün açılışı yapıldı. Bu arada, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun, köprüde yaptığı ve saatte 400 kilometre hıza ulaştığı sürüşün görüntüleri izlettirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erdoğan’a köprünün maketini hediye etti, Yıldırım’a da plaket takdiminde bulundu. Köprüde motosiklet kullanan Sofuoğlu da bir süre sohbet ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’a, imzalı kaskını ve Türk bayrağı hediye etti. Açılışın ardından 10 bin kişi toplu halde iftar yaptı. 

Anahtar Kelimeler:
, , ,