Sivas Mağdurları 25 Yıldır Adalet Bekliyor

02 Temmuz 2018

Bundan 25 yıl önce 170 kişinin gözaltına alındığı, 124 kişinin yargılandığı, 33 kişinin idam, 91 kişinin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı Sivas Olayları Davası mağdurları adalet bekliyor. 

2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan provokatif olayların ardından 25 yıl geçti. Provokatif ifadeler üzerine, Sivas halkı Madımak Oteli’nin önünde toplanarak, tahrik edici cümlelere tepki gösterip protesto gösterisi yaptı. Halk kitlesi arasına katılan kimi provokatörler, Madımak Oteli’ni ateşe vererek toplumda kamplaşma ve kutuplaşmaların oluşmasını hedeflediler.

Plan ve bir proje çerçevesinde hazırlanan olay sonrasında, 157 kişi gözaltına alındı. Oteli ateşe verenlerin kim oldukları tespit edilememesine rağmen gözaltına alınanlar adeta günah keçisi ilan edildi. Daha sonraki yıllarda yargı sürecinde onlarca kişi ağır cezalara çarptırıldı. 

Sivas gibi dini ve İslami hassasiyeti çok yüksek bir ilde provokatif tutum ve söylem içinde olanlar hiçbir zaman gündeme gelmemiş olayın tüm sorumlusu olarak dindar Sivas halkı seçilmişti. Bu anlamda olaylara zamanında müdahale etmeyen jandarma ve polise yönelik ise hiçbir soruşturma açılmadı. 
Olayın üzerinden 25 yıl geçmiş olmasına rağmen olaydan bihaber ve yaşanan olay sırasında Sivas’ta bile bulunmayan kişiler onlarca yıl cezaya mahkûm edildi. Zindanlara atılan bu Sivas mağdurları insanlar tam 25 yıldır suçsuz yere cezaevinde tutuluyor.   

SİVAS ANNELERİ 25 YILDIR AĞLIYOR

Sivas’ta olaylara karıştığına ilişkin görüntü, şahit ve delil bulunmamasına rağmen idam cezasına çarptırılan mazlumların anneleri 25 yıldır evlatlarına kavuşmak için gözyaşı döküyor. 

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 02.07.2018 19:29