Teröristlerin yakmaya çalıştığı tır şoförü konuştu

05 Ağustos 2016

Yol kesen PKK’lı teröristlerin yaşattığı insanlık dışı dehşeti AA muhabirine anlatan, Dörtyol ilçesi Numune Evler Mahallesi’nde oturan 4 çocuk babası Alihan Kılıç, yıllardır şoförlük yaparak evini geçindirmeye çalıştığını söyledi.

Üç tırı olduğunu, Muş’tan aldığı maden yükünü Erzurum’a götürürken Karlıova yakınlarında terör örgütü PKK mensupları tarafından yolun kesildiğini gördüğünü ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

“İki tırımı şoförler, birini de ben kullanıyordum. O an ne olduğunu anlamadım. Bizi tırlardan indirdiler ve araçlarımızı ateşe vermeye başladılar. Önce ikisini yaktılar, ‘bari bunu yakmayın’ dedim ve müdahale etmeye çalıştım. Aracımı ateşe verdikten sonra yanıma gelen  silahlı kişiler, telefonla birileriyle konuştular. Kürtçe konuştukları için tam olarak anlıyordum. Anladığım, telefonla konuşan kişi ‘bunları öldüreceğim’ dedi.

Karşıdaki kişi de sanırım, ‘öldürme bırak gitsinler’ dedi. Daha sonra benimle konuşan kişi ‘Sen git TC askerin gelsin, biz buralardayız’ diyerek beni de kolumdan tutarak  ateşin içerisine atmak istedi. Tam o anda aracın benzin tankeri patladı. Yüzüm ve vücudum yanmaya başladı. Elimi yüzümü korumaya çalışırken can havliyle ateşin içinden çıkarak arkada bulunan çalılıkların o tarafa doğru kaçarak ellerinden kurtuldum.” 

“Ekmek teknem gitti”

Tırların yandığını gören ve geri dönmek isteyen kamyonculardan birinin kendisini Karlıova Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü belirten Kılıç, buradaki tedavisi sonrası taburcu olduğunu anlattı.

Yaşananları hala unutamadığını ve çok etkilendiğini vurgulayan Kılıç, “Ben de Kürdüm. Kürt, bunu yapmaz. Bunların insanlıkla bir alakası yok. Kürtleri kullanıyorlar, alet ediyorlar.” dedi.

Tek birikiminin araçları olduğunu ve tüm sermayesinin gittiğini ifade eden Kılıç, kredi ile aldığı ekmek teknesinin yandığını, borçlarını nasıl ödeyeceğini bilmediğini kaydetti.

Kılıç, üç ay çalışamayacağını, çocuklarına nasıl ekmek götüreceğini de bilmediğini söyledi.