TKDK’ya Çöreklenmişler

27 Ağustos 2016

İhalelere fesat karıştırmak ve usulsüzlük yapmak, kamunun kaynaklarını kendi Paralel Yapılanmalarına aktarmak Fetullahçı Terör Örgütü’nün rutin haline gelmiş suçları arasında.
Özellikle Cumhuriyet tarihinde pek ilgilenilmemiş olan kırsalı kalkındırmak amacıyla teşvik ve hibeler veren, görevi tarım ve hayvancılığı desteklemek olan TKDK’nın da FETÖ’nün ihanetinden payını aldığı ortaya çıkmıştı.
Yozgat’ta Paralel Yapı ile bağlantılı bir şirkete TKDK tarafından 473 bin TL hibe kredi aktarıldığı ve bunun yurt inşasında kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Bu sadece usulsüzlüklerden biri.
Kuruma kene gibi yapışan FETÖ’cülerin buralara nasıl yerleştikleri de tespit edilmişti.
Bakan Faruk Çelik hainlerin sızma planlarını şu ifadelerle  anlatmıştı. “Paralel yapı önce yabancı dil belgesi veren kurumu ele geçirmişler, ardından yabancı dil yeterlilikleri olmamasına rağmen, bu kurumdan yabancı dil belgesi alıp, sınavları ayarlayarak istedikleri adamları işe almışlar” dedi. Bu yöntemi kullanan 1306 kişi olduğu belirlendi.
İhanet bununla sınırlı değil.  Kumpas ortaya çıkmasın diye de belgelerin muhafazasına 4 ay sınırı getirip, daha sonra imha ediliyor.
Yabancı dil yeterliliği düşük olmasına rağmen 56 personelin TKDK’ya yerleştiği de tespit edilmişti.
Sızma yöntemi bitmiyor. 2010 KPSS’yle de Devletin bütün kurumlarına olduğu gibi TKDK’ya da birçok eleman alınıyor. Tabi bu belgeler de daha sonra imha ediliyor.
Bu usulsüzlüklerle kuruma yerleşenler tespit edildikçe açığa alındı.
Sivas, Elazığ ve Diyarbakır TKDK şubelerinde ciddi operasyonlar yapıldı. Ancak Malatya Şubesi’nde hiçbir hareketlilik yaşanmadı.
İl Tarım Müdürü Ali Selvi FETÖ soruşturmasında tutuklanmışken Kanser hücresi gibi yayılan bu yapı MalatyaTKDK’yııskalamış olabilir mi? FETÖ’nünTKDK’ya sızma plan ve yöntemleri ortada.
Bunlarla birlikte Malatya TKDK ile ilgili araştırma ve soruşturmalar ne aşamada?
ÖSYM’nin denkliğini iptal ettiği yabancı dil sınavı ile kuruma yerleşenler tespit edildi mi?
2010 KPSS puanı ile yerleşmiş kişiler var mı?
Her iki puanı yetersiz olan ya da hiçbir sınava girmeden TKDK’da görev yapanlar ortaya çıkarıldı mı?
Kamuoyunun vicdanını rahatsız eden tüm bu soruların cevaplanması bekleniyor.
 

Son Güncelleme: 26.08.2016 14:30