Türk Askeri Musul’da

12 Aralık 2015

Haziran 2014’te IŞİD tarafından işgal edilen Musul’un terör unsurlarından temizlenmesi için düğmeye basıldı. Koalisyon güçleri ve yerel unsurlar tarafından yürütülecek operasyona katılmak için bin 200 kadar Türk askeri Musul’a intikal etti. 3 gün önce başlayan intikal dün akşam saat 17:00 civarında tamamlandı. Ağır silahlı özel birliklerin Musul’a 10-12 kilometre uzaklıktaki Başika ilçesine konuşlandığı öğrenildi.

20- 25 TANK DA BÖLGEDE

20-25 kadar tank-zıhlı aracında Türk askerine eşlik ettiği ifade edildi. Askeri kaynaklar, bir taburun Başika’ya yerleşmesini, “IŞİD’e karşı rutin eğitim ve toplanma faaliyetlerinin bir parçası olarak” açıkladı. Askerlerin, 1998 yılından bu ya Sero ve Kanimasi’de kurulu üslerde bulunan, terör ve istihbarat konusunda uzman askerler olduğu öğrenildi. Irak medyası ise Türk askerinin Musul’un hemen dışındaki Zijan kampına ağır silahlarla intikal ettiğini duyurdu. Türk birliklerinin, şehrin IŞİD’den kurtarılmasında aktif destek vereceği belirtildi.


İSTİHBARAT DA DEVREDE

İstihbarat birimlerinin de bölgedeki alt yapısını yakın zamanda güçlendirdiği öğrenildi. İstihbaratın, Duhok ile Musul arasında bulunan, Hristiyan, Şii Kürt ve Türkmenlerin ağırlıkta olduğu Simele bölgesindeki birimlerine 20 gün önce takviye yaptığı ifade edildi.

BAŞİKA’YA BOMBARDIMAN

Türk askeri girmeden önce Başika bölgesinin ağır bir bombandımana tutulduğu öğrenildi. KDP’nin Musul Basın Sorumlusu Said Memuzini, koalisyonun savaş uçaklarının Başika’da IŞİD’in merkezlerini bombaladığını söyledi. Said Memuzini, “Hava saldırısında 16 IŞİD’li etkisiz halde getirildi. Çok sayıda örgüt mensubu da yaralandı” dedi. KDP’li yetkili, “ Sözkonusu saldırıda IŞİD’e ait 2 kamyon yerle bir edildi. Uçaklar örgüte büyük bir zayiat verdirdi” ifadelerini kullandı. Merkezi IŞİD’in işgalinde olan ilçe, Musul’un 12 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor.


Büyük Musul Operasyonu kapıda

Türk Silahlı Kuvvetleri IŞİD’le mücadele kapsamınde bölgede 2 bin 700 Peşmerge, Eski Musul Vali Esil Nuceyfi’ye bağlı 2 bin 400 sünni Arap ve bin 400 Türkmen’e eğitim verdi. Bölgedeki eğitim faliyetlerinin Mart ayına kadar artarak devam edeceği öğrenildi. Daha önce Duhok ve Ebil’de de eğitim veren tecrübeli birliklerin Başika’ya kaydırılması Büyük Musul Operasyonu’nun habercisi olarak görülüyor. Başika’ya en yakın tank taburunun Kanimasi de istihbarat üssünün de Simele’de olduğu, Türk birliklerine olası saldırı durumuna karşı tüm unsurların teyakkuzda olduğu bildirildi.

Yeni Şafak

Anahtar Kelimeler:
, , , ,