Türkiye’nin En Büyük İHA’sı Göreve Başladı

06 Şubat 2016

Türkiye'nin En Büyük İHA'sı Göreve Başladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş tarafından yapılan ülkenin en büyük insansız hava aracı ANKA BLOK A Elazığ’da eski havaalanında yerini aldı. Daha önce test uçuşlarını yapan ANKA BLOK A, ilk görev uçuşunu ise bugün sabah gerçekleştirdi. Havada 24 saat kalma ve 30 bin fite kadar çıkma özelliği bulunan Türkiye’nin en büyük ANKA Blok A’nın ilk görev dönüşünü Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdürü emekli Korgeneral Orhan Akbaş, TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Tunceli Valisi Osman Kaymak, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı, Tahir Öztürk, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve diğer protokol üyeleri karşıladı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve beraberindekiler ANKA’nın görev uçuşunu yapan pilotları ziyaret ederek, bilgi aldı. Türkiye açışından önemli bir gün olduğunu belirten Alpay, “Terörle mücadele , ulusal güvenlik açısından da çok önemli olan milli gururumuz insansız hava aracımızın, Anka’mızın, görev uçuşunu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün çok kıymeti bir gün. Temennimiz bugün burada gördüğümüz manzaranın daha ileri noktalara taşınması kendini daha fazla geliştirmesidir” dedi.

İnsansız hava aracının tasarımı ve gelişimini tamamen Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından gerçekleştirilen çok özel bir proje olduğundan bahseden Alpay, “Bugün ANKA görev uçuşunu çok büyük bir başarıyla tamamladı. Bugün Türkiye’miz bu büyük ve güçlü ülke insansız hava aracı alanında sınıf atlamıştır. Bunu öyle kabul etmek ve değerlendirmek lazım. Ama çok daha çaba sarf etmek çok daha çalışmak gibi bir zorunluluğumuz var. İnşallah bugün görevi başarıyla tamamlayan ANKA kısa zamanda kendini daha fazla geliştirsin ülkenin güvenliği açısından iş güvenlik ulusal güvenlik açısından hizmeti daha fazla yapıyor olsun. Türkiye göreceksiniz büyük ve güçlü ülke olarak bu konuda sıkıntılarını kısa zamanda aşacak ve hak ettiğimiz noktaya ulaşacaktır” diye konuştu.

“ÖZ KAYNAKLARIMIZLA PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEYİ ARZU EDİYORUZ”

Elazığ’ın insansız hava aracının konuşlandığı yerlerden biri olduğunu da aktaran Alpay, “Elazığ konum ve bölge itibariyle de özellik arz eden bir yer. Dolayısıyla da stratejik konum itibariyle önemli. Tabi bunu bir süreç olarak görmek lazım. Burada bugün yapılanın çok önemli bir iş olduğunu birlikte müşahede ettik ve gördük. Devamı gelsin çok daha iyi şeyler yapalım. Temel yaklaşımımız hem savunma sanayi açısından hem halk sanayi açısından yerli ve milli olanın neredeyse yüzde yüze ulaştığı bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Bütün çabamız ve hedefimiz bu. Dışa bağımlı olmadan terörle mücadele noktasında kararlı olduğumuzu yeniden ifade etmeme gerek yok. Şuanda terörle mücadele gibi çok kritik bir iş yapıyoruz. Son terörist bu ülke topraklarını terk edinceye ve bütün silahlarından arındırılıncaya kadar mücadelemiz kararlılığımız devam edecek. Tüm bu işlerde savunma sanayisinin bu unsurları da bu mücadelemize güç verecek ve katkı sağlayacaktır. Hiçbir konuda dışa bağımlı kalmadan kendi öz kaynaklarımızla bu projeleri hayata geçirip tamamlamayı arzu ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ANKA BLOK A’NIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TUSAŞ İHA Programlar Müdürü Barış Atakan, ilk görev uçuşunu tamamlayan ANKA BLOK A’nın teknik özellikleri konusunda bilgi verdi. ANKA İnsansız hava aracının Elazığ’da operasyon uçuşları başladığını belirten Atakan, “ANKA insansız hava aracı orta irtifa, uzun havada kalıcı insansız hava aracı sınıfında Türkiye’nin ilk insansız ve tek insansız hava aracıdır. 30 Bin Fite irtifaya çıkabilmekte, 24 saat havada kalabildiği gibi 200 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Bu yetenekleri nedeniyle dünyada 4 yada 5 ülkenin gerçekleştirebildiği bir teknolojik yeteneğin ülkemize kazandırılması sağlanmıştır. TUSAŞ’ta gerçekleştirilen tasarım ve geliştirme çalışmalarıyla yüzde 100 milli bir tasarım süreci yapılarak ürünümüzün geliştirilmesi sağlanmıştır. ANKA İnsansız hava aracımız maksimun 1750 kg kalkış ağırlığıyla kalkış gerçekleştirebilmektedir. Üzerinde bulundurduğu gece ve gündüz kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçümü ile her türlü hava şartlarında, gece koşullarında keşif ve gözetleme sağlamaktadır. Hava aracımız üzerinde telsiz rölesi bulunarak haberleşme desteğini yerde bulunan birliklere sağlamaktadır. Sistemimizin 17,5 metre kanat açıklığı bulunmaktadır, 8 metre uzunluğu olan sistemimizde tamamen otomatik iniş ve kalkış sistemi bulunmaktadır. Yedekte bulunan bilgisayar ve uçuş yönetim vasıtasıyla da emniyetli bir uçuş yapılması sağlanmaktadır” dedi.

Elazığ’da konuşlandırılan Türkiye’nin en büyük yerli insansız hava aracı ANKA BLOK A’nın, 8 Kolordu Komutanlığı’nın görev sahasındaki alanlarda kullanılacağı bildirildi.

Anahtar Kelimeler:
, ,