‘Türkiye’ye Verilmesinden Korkuyoruz’

07 Şubat 2016

'Türkiye'ye Verilmesinden Korkuyoruz'

Parlamentoda yapılan oylamada milletvekilleri, Savunma ve Silahlı Kuvvetleri Yasası’nda ‘Air Policing’ adı verilen hava devriyesine ilişkin bazı değişiklikleri kabul etti.
Görüşmeler sırasında yaşanan yoğun tartışmalara rağmen 2004 yılından bu yana NATO üyesi olan Bulgaristan’ın, hava kuvvetlerinin dışarıdan lojistik destek almasına izin veren yasa onaylandı. Muhalefet partilerinin temsilcileri, Bulgaristan’ın toprak dokunulmazlığının anayasada belirlendiğini ve yeni durumun buna aykırı düştüğünü öne sürdü.

TÜRKİYE’YE VERİLMESİNDEN KORKUYORUZ

Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekilleri ise Bulgaristan hava sahasının korumasının bir NATO ülkesi olan Türkiye’ye verilebileceğine yönelik duydukları endişeleri dile getirdi.

Parlamento Savunma Komisyonu Başkanı Valentin Radev ise gerektiğinde bu konuda bir NATO ülkesi ile anlaşma yapılabileceğinin belirlenmesine ilişkin Türkiye ile görüşmelerin yapılmadığını duyurdu.

BSP’nin ‘ülkenin hava sahasının korumasının Bulgaristan’ın öncülüğünde yapılmasına’ ilişkin önerisi ise reddedildi. Savunma Bakanı Nikolay Nençev, Parlamento’da yapılan görüşmelere katılmadı.

 

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, , , ,