Türkiye’de Tarihi Günler

16 Kasım 2015

SENEGAL

G20 Liderler zirvesi için Türkiye’ye ilk gelen liderlerden biri Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 45 dakika sürdü. Görüşmeye, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal Cumhurbaşkanı Sall huzurunda, iki anlaşma imzalandı. İki ülke arasında, “Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması” ve “Nakdi Yardım Uygulama Protokolü” imzalandı.

BREZİLYA-AZERBAYCAN

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ise, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere saat 09.52’de Antalya’ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı’na gelen Rousseff, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz tarafından karşılandı.

Rousseff, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ise bugün saat 11.50’de Antalya’ya geldi.

Özel uçakla Antalya Havalimanı’na gelen Aliyev, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tarafından karşılandı.

İlham Aliyev ile eşi Mihriban Aliyeva da Antalya’ya geldi. Cumhurbaşkanı Aliyev’e, yöresel kıyafetli iki çocuk çiçek verdi. Aliyev, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

Azerbaycan, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahibi ülkenin davetlisi olarak katılıyor.

MALEZYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve için ilk gelen liderlerden biri olan Malezya Başbakanı Necip Rezak’ı kabul etti.
Basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmeye, AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı.

GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma da, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere saat 07.14’te Antalya’ya geldi.
Özel uçakla Antalya Havalimanı’na eşiyle gelen Zuma’yı, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz ile yetkililer karşıladı.

Yöresel kıyafetli iki çocuğun da çiçek verdiği Zuma, karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

CUMHURBAŞKANI BUGGY

Görüşmelerde renkli görüntüler de ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile yapacağı ikili görüşmeye kendi kullandığı “buggy” olarak adlandırılan golf arabası ile geldi.

Bu arada, liderlerin kaldıkları otellerin önüne misafir ülke ve Türk bayrakları asıldı.

AVUSTRALYA

Erdoğan’ın bugün kabul ettiği liderler arasında, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull de vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda G20 üyesi ülkelerden Avustralya’nın Başbakanı Turnbull’u kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.