Türkiyeli 6 Denizci Kaçırıldı

21 Nisan 2016

Türkiyeli 6 Denizci Kaçırıldı

Nijerya açıklarında seyreden Türkiye gemisi saldırıya uğradı.

Kaptanoğlu Denizcilik’e ait Malta bayraklı 148 metre boyundaki M/T Puli adlı tanker Nijerya açıklarında seyir halindeyken bugün Türkiye saati ile saat 04:00 sularında korsan saldırısına uğradı.

Korsanlar M/T Puli adlı tankerdeki aralarında kaptanların da bulunduğu 6 Türkiyeli denizciyi kaçırdı.

KAÇIRILAN MÜRETTEBATLAR

Kaçırılan mürettebatın kimlikleri, İlkay Olgun (Kaptan), Haluk Buran (2.Kaptan), Furkan Topcu (3.Kaptan), Mehmet Babacan (Baş Makinist), Şükrü Dömbek (Elektrik), Eray Falay (Usta Gemici) olarak açıklandı.

Kaptanoğlu Denizcilik’ten yapılan açıklamada, korsanların elinde bulunan Türkiyeli denizcilerin sağlık durumunun iyi olduğu, M/T Puli adlı tankerin de emniyetli bir şekilde seyrine devam ettiği belirtildi.

Açıklamada Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve diğer ilgili makam ve kurumlar ile temasa geçildiği, konuyla ilgili gelişmelerden kamuoyunun bilgilendirileceği ifade edildi.

“FİDYE İSTEYECEKLERDİR”

Geminin sahibi olduğu şirketin avukatı Fehmi Ülgener’den açıklama:

“Bizde bekliyoruz. Kaçırma ile ilgili haberleri de izliyoruz. Bundan evvelki kaçırma eylemleri Afrika’nın doğu tarafındaydı şu anda Afrika’nın diğer tarafında yaşandı bu olay. Bakanlıkla konuşuldu, denizcilik bakanlığı, dışişleri bakanlığı ile. Korsanların talebini henüz bilmiyoruz. Fidye isteyecekler, bizde elimizden geldiğince halletmeye çalışacağız.”

Anahtar Kelimeler:
, , ,