Ürün İhtisas Borsası Geliyor

31 Ekim 2017

Bakan Tüfenkci, bakanlığının yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“LİSANSLI DEPOLARA SON İKİ YILDIR BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Hukuki altyapısı hazırlanan Ürün İhtisas Borsası’nı ilerleyen günlerde fiilen hayata geçireceklerini bildiren Tüfenkci, “Türkiye’ye derinliği olan yeni bir borsa kazandırıyoruz. Bakanlık olarak lisanslı depolara son iki yıldır büyük önem veriyoruz. Tarım ürünleri ticaretinde lisanslı depolar çok önemli ve yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunlar 5. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Lisanslı depolara konulan ürünlerin kira bedelleri hükümet tarafından ödeniyor. Nakliye ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Lisanslı depolara konulacak ürünler karşılığında alınacak elektronik ürün senetleri, kurulacak Ürün İhtisas Borsası’nda işlem görecek.” diye konuştu.

“DAHA AKTİF HALE GETİRECEĞİZ”

Aynen borsadaki hisse işlemleri gibi Ürün İhtisas Borsası’nda da ürün senetlerinin işlem göreceğine işaret eden Tüfenkci, “Borsaya ilişkin şirketin ortaklık yapısında 33 ticaret borsası,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, 3 kamu bankası ve Toprak Mahsulleri Ofisi olacak. Çok güçlü bir borsayı, 100 milyon lira sermayeli borsayı çok yakında yapılacak lansmanla hayata geçiriyoruz. Özellikle tarım ürünleri ticaretinde spekülasyonlara, birçok suistimallere neden olan bir alanı, daha aktif hale getirmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“E-TİCARET GELİŞTİRİLECEK”

Tüfenkci, bakanlığın, 2018-2022 dönemini kapsayan stratejik planına ilişkin çalışma yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bakanlığımızın temel amaçlarını ve bunların da alt hedeflerini belirledik. Buna göre, bütünleşik gümrük ve ticaret politikaları geliştirilecek, gümrük işlemlerinin kolay ve güvenli bir şekilde sunulması sağlanacak, ticaret erbabı korunacak, güçlendirilecek, iş ve işlemleri hızlandırılacak. Tüketici güvenliği sağlanacak. Projelerimiz arasında da Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Liman Tek Pencere Sistemi, Veri Sözlüğü, Türkiye-Gürcistan e-TIR Pilot Projesi ve Tek Durakta Kontrol Projesi yer alıyor. Bunun yanında, üretici örgütlerinin daha aktif roller üstlenmesi sağlanacak, e-ticaret geliştirilecek.” 
 

VUSLAT GAZETESİ