Van’da 150 bin Türk bayrağıyla ‘tarihe not düşüldü

12 Ağustos 2016

Van Beşyol Meydanı’nda 15 Temmuz’dan beri alanları hiç terk etmeyen binlerce vatandaşa 150 bin Türk bayrağı dağıtıldı. 27 gün boyunca “demokrasi nöbeti”ni coşkuyla devam ettiren vatandaşlar, taşıdıkları Türk bayraklarıyla meydanı kırmızı ve beyaz renklere bürüdü.

Demokrasi nöbetleriyle özdeşleşen meydandaki “Okçular Tepesi”nin yanına kurulan “Tarihe Not Düş” adlı stantta açılan anı defterine, 5 bin vatandaş son dönemde yaşadıklarını yazdı.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Zeki Karakuş, yaptığı açıklamada, alanda toplanan binlerce vatandaşa her gün bayrak dağıttıklarını belirterek, vatandaşların bayrak sevgisinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Van’da ilk defa bu kadar Türk bayrağının alanlarda dağıtıldığını dile getiren Karakuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada beş seçimde görev yaptım. Daha önce HDP ve PKK baskısı ve şiddeti nedeniyle vatandaşlarımız Türk bayrağıyla çarşıda dolaşmakta tereddüt yaşıyordu. Birinin elinde Türk bayrağı görüldüğünde saldırır ve darp ederlerdi. Bugün ise vatandaşlarımız polislerimizin de desteğiyle ellerindeki Türk bayraklarıyla kentin en ücra köşesini bile gezebiliyor. 27 gün süren demokrasi eyleminde her görüşten insan görmek mümkündü. Burada birçok partiye gönül veren insanlar vardı. Darbeye karşı herkes dimdik ayaktaydı. İnsanlar iradesine ve Cumhurbaşkanına sahip çıktı. Vatandaşlarımızın bu gayreti asla unutulmaz.”

5 BİN VATANDAŞ “TARİHE NOT DÜŞTÜ”

Alanda kurulan “Tarihe Not Düş” adlı stantta açılan anı defterine 5 bin vatandaşın imza attığını ifade eden AK Parti İl Kadın Kolları Üyesi Kübra Polat, darbeye karşı her kesimin tepki gösterdiğini dile getirdi.

Polat, Van’da yediden yetmişe herkesin alanlarda demokrasiye sahip çıktığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Stantta açtığımız deftere 5 bin vatandaş 15 Temmuz’dan beri yaşadıklarını ve darbe girişimine yönelik düşüncelerini yazıp imza attı. İnsanlar darbeye çok tepkili. Burada insanlar vatanını nasıl sahiplendiğini gösterdi. Bizler de 5 bin insanın görüşlerine yer verdiğimiz bu anı defterini kitap haline getireceğiz. Bu kitabı geleceğe aktaracağız. Dedelerimiz 1980 darbesini yaşadı, ama inşallah bir daha darbe yaşamayız. İnsanlar darbeye karşı olduklarını ve asla darbeye izin vermeyeceklerini yazıyor.”

Anı defterini imzalayan Ahmet Orman da, 15 Temmuz’da yaşadıklarını ölümsüzleştirdiğini anlatarak, ülkede yaşananların hiçbir deftere ve kitaba sığmayacağını vurguladı.

Vatandaşların kahramanlık örneği sergilediğini ifade eden Orman, “Allah Cumhurbaşkanımızı korusun ve onu başımızdan eksik etmesin. Sonuna kadar onun arkasındayız.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , , ,