Yazıhan Kültür Merkezi’nin temeli atıldı

30 Ağustos 2016

Malatya merkezde, Sanat Galerisi, Sanat Sokağı, Gençlik Merkezi, Semt Konakları, Çok Amaçlı Sosyal Tesisler, Yaşam ve Spor Merkezi, Yeni Nikah Sarayı gibi dev projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, İlçelerde başlattığı Z Kütüphane ve Mezbahane hizmetlerinin ardından şimdi de Kültür Merkezi projesini hayata geçiriyor.
Her ilçeye yapılması planlanan Kültür Merkezi’nin ilki, Yazıhan İlçesi’nde yapılıyor. Yazıhan Belediyesi tarafından arsa tahsisinin ardından projesi hazırlanan Yazıhan Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in yanı sıra, Yazıhan Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, daire başkanları, şube müdürleri, muhtarlar ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
Başkan Çakır’a teşekkür
İnceleme ve bilgilendirmenin de yapıldığı törende ilk olarak bir konuşma yapan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, projeden dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın şahsında tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Tahsis ettikleri 2 bin 300 metre kare büyüklüğündeki arsa üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından 650 metrekare inşaat alanı olmak üzere toplam bin 700 metrekare kapalı alana sahip, bodrum ve artı 2 kattan oluşan Kültür Merkezi’nin inşa edileceğini kaydeden Öztürk, “İçerisinde, atölyeleri, teşhir salonu, market, konferans salonu ve diğer müştemilatıyla Kültür Merkezi, kısa zamanda bitirilip, Yazıhan’ımıza hizmet vermeye başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a Yazıhan’ımıza göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu..
Yazıhan’da MASKİ tarafından içmesuyu ve kanalizasyon yatırımlarının devam ettiğini de kaydeden Öztürk, İriağaç, Çavuş, Karasu, Akyazı, Çivril mahallelerinde içmesuyu ve kanalizasyon ihalelerinin yapıldığını, altyapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından Büyükşehirle birlikte üstyapı düzenleme çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.
“Yazıhan her geçen gün daha da gelişiyor”
Kültür Merkezi temel atma töreninin hayırlı olmasını dileyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da yaptığı konuşmada, Yazıhan ilçesinin güzel bir tarım bölgesi olduğunu belirterek, yapılan yatırım ve hizmetlerle ilçenin her geçen gün daha da geliştiğini söyledi. Çakır, “Yazıhan ilçemizdeki bu gelişmelere paralel olarak yerel hizmetlerin de buna öncelik yapması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi Yazıhan belediyesi ile birlikte buradaki işlerin yapılmasında, altyapı, üstyapı, düzenleme, parklar, sosyal, kültürel alanların bir plan ve program dahilinde yürütülmesi gerekiyor. Büyükşehir süreciyle birlikte bu çalışmalarımıza yoğun bir şekilde başladık. Geçtiğimiz yıl burada çok iyi çalışmalar yapıldı. Bu sene de 30 km’nin üzerinde asfaltlama tamamlandı. 20 km’nin üzerinde asfalt çalışması devam ediyor. Bir yandan da sanat yapısı, yol genişletme çalışmaları ayrıca devam ediyor” dedi.
“Yazıhan’ın gelenekleri burada yaşayacak”
Devam eden altyapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından yapılacak olan üstyapı hizmetleri sayesinde Yazıhan’ın daha yaşanılabilir güzel bir ilçe haline geleceğini kaydeden Başkan Çakır, özetle şunları söyledi:
Temelini attığımız Kültür merkezi çok çok önemli bir proje. Başkanımız yerini tahsis ettiler. Bizler de buraya çok güzel bir proje yaptık. Projenin bedeli toplamda 2 milyonu geçecek. Bunun fonksiyonel olması daha da önemli. Burada kültürümüze uygun, dersler, verilecek eğitimler, kurslar çok çok önemli. Gençlerimiz böyle güzel bir alana kavuşmuş olacak. Güzel kurslar düzenlenecek. Kadınlara, gençlere, öğrencilere yönelik kurslar düzenlenecek. Dolayısıyla kültür merkezi yapılan diğer çalışmalar kadar önemli bir proje. Bizler sosyal, kültürel belediyeciliğe çok daha önem verdiğimizi vurguluyoruz. Yazıhan’ımızın geleneksel halısı, kilimi, el sanatları burada yaşayacak. Burası Yazıhan’a güzel bir değer katacak. Merkezdeki kültürel belediyeciliği ilçelerimize de yaygınlaştırmamız gerekiyor. Orada 20-30 dolayında kurs düzenliyoruz. Şu ana kadar onbinlerce insanımız bu kurslardan istifade ettiler. Kursların gençlere öğretilmesinde, geleceğe taşınmasında önem taşıyor. Temel amacımız her ilçemize güzel bir kültür merkezimizi kazandırmak. İnşallah her ilçemize yaygınlaştıracağız. Hayırlı olmasını diliyorum.”
“Büyükşehir tarih yazıyor”
Son olarak konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise törene katılmaktan dolayı onur ve gurur duyduğunu belirterek, bugüne kadar Yazıhan’a hizmet yapan herkese teşekkür etti.
Yazıhan’ın 1990’lı yıllarda ilçe olduğunu ve Büyükşehir Statüsü ile birlikte Yazıhan’a yapılan hizmetlerin kat kat artırılarak, 2 yılda devasa hizmetlerin yapıldığını kaydeden milletvekili Mustafa Şahin, Malatya’nın en uç kırsal mahallesinde bile asfaltla vatandaşın tanıştığını söyledi. Şahin, “Belki o günün şartlarına göre orada stabilize bile yapmak mümkün değildi. Öncelikle bu konuda emeği geçen yol ekibine amirinden işçisine kadar şükran borçluyuz” dedi.
“Önemli hizmetler yapılacak”
Temeli atılan Kültür Merkezi’nde önemli hizmetler gerçekleştirileceğini belirten Şahin, şunları söyledi:
“Şehirde olan bütün etkinlik ve aktivitelerin burada da olması gerekiyor. El Sanatları, Görsel Sanatlar, Bilim ve Teknolojiye dayalı çalışmalarını burada görebilmeli. Eminim bu merkez bittikten sonra çeşitli etkinliklerin güzel bir şekilde yapılacağından da eminiz.
Geçen yıl yanılmıyorsam sırf Büyükşehir Belediyesinin 1100-1200 km yol çalışması olmuş. Köyleri asfaltla buluşturmuş.
Bizler, kesinlikle insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla hareket ediyoruz. Eğer biz onurlu insanlar yetiştirebiliyorsak, insanı kendi bölgesinde yaşatabiliyorsak, Allah’ın izniyle FETÖ, PKK, PYD, DHKP, YPG gelse hepsi birden gelse bu milletin bileğini bükemeyecekler, boyunduruk vuramayacaklar, diz çöktüremeyecekler. Bize vermiş olduğunuz emaneti bu ekiple birlikte sizlerin hizmetine sunmaya devam ediyoruz. bu gibi çalışmaların yapılmasında emeği geçen başta Büyükşehir Belediyemize, ilçe belediyelerimize ve çalışan bütün ekiplerine kalbi şükranlarımı sunuyorum. Cenab-ı Allah bu hizmetlerin devamını nasip etsin. Allah birliğimizi beraberliğimizi zarar vermeye çalışanları kahr etsin.
Belediye’ye ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, temel atma töreninden önce Yazıhan Belediyesi’ni de ziyaret etti. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve Yazıhan Kaymakam’ı Bedirhan İmamoğlu’nun da iştirak ettiği ziyaret sırasında, Yazıhan Belediyesi’nin projeleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

İHA