Yücel Koç: Asıl Rahatsızlık Bu

22 Ağustos 2015

Yücel Koç’un, Murat Sancak’a yapılan hain saldırı ve yayın grubunun neden hedef gösterildiği ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

 

Bu sadece Star’a değil tüm medyaya yapılan bir saldırıdır. Bir süredir tehdit aldığımız söyleniyordu bize ama fiili olarak ilk saldırı 24 Temmuz’da meydana geldi. O ilk saldırıda patron değil çalışanlar hedefti çünkü bombayı koydukları nokta tam yemekhanenin olduğu noktaydı. Zaman ayarlı bir bombaydı ve yemek saatine ayarlanmıştı. Tam o saatte patlamış olsaydı çalışanlarımız bundan büyük bir zarar görebilirdi ama çok şükür bu atlatıldı. Tehditler devam etti o örgütte açıklama yaptı ‘Bir sonrakinden kurtulamayacaksınız’ gibi bir açıklamaydı. Dün de Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’ı belliki uzun bir süredir takip etmişler. Nerde oturduğunu biliyorlar, saat kaçta nerden nasıl gittiğini biliyorlar. Buna göre eylem planını hazırlamışlar ama işte Allah koruyacak. Murat Sancak her sabah 8.30 da evden çıkarken ve korumasız ve şoförsüz çıkar. Arabayı kendisi kullanmayı seven bir insan, doğal bir insan normal yaşamayı seven bir insan. Dün evden geç çıkıyor, geç çıktığı için koruma ve şoförle çıkıyor. Ve onlar teröristlere karşılık veriyor. Aslında Murat Bey’de silahına davranıyor ama silahı tutukluk yapmış. Yani Allah korusun tek başına olsa, silahı tutukluk yapsa bugün çok başka bir şey konuşuyor olabilirdik. 

 

Murat Bey’in aracı zırhlı değildi

 

Murat Bey’in aracı zırhlı değildi. Doğal yaşamayı seven bir insan. Star’ın bahçesine bomba konulduğunda da Murat Bey en önde o çalışmaları takip eden kişiydi. İlk aşağı inen, güvenlik ekibini yönlendiren, çalışmaları yerinde takip eden bir insandı. Aracı zırhlı değildi aksine o çatışma sırasında aşağı inmiş, aşağı inince kurtulmuş çünkü mermilerin hedefi tamamen onun oturduğu sağ koltuk.

 

Milli duruştan vazgeçmeyiz

 

Star’ın bugünkü manşeti ‘Milli duruştan vazgeçmeyiz’ olarak çıktı. Bu tam olarak budur. Bizim yayın çizgimizde, gerek Ethem Sancak Bey’in, gerek Murat Bey’in vurguladıkları şey hep şuydu: 1- ülkemiz bizim için hep öncelikliydi. Ülke menfaatleri için ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye’yi sevenin yanındayız, düşmanının karşısındayız. Çizgimiz tamamen bu, burda doğru bildiğiniz hiçbir şeyi yazmaktan kaçınmayın. Bize böyle bir yol çizildi biz de aynı inançtan olan insanlarız eğer ülkemiz için doğru bildiğimiz bir şey varsa biz bunun sonuna kadar arkasındayız.

 

Bizim yayın grubumuzun 3 gazetesi hedef gösterildi

 

Biraz başa dönecek olursak, bizim yayın grubumuzun 3 gazetesi hedef gösterildi. Seçimlerden bir gün önce HDP Eş Başkanı İstanbul’da bu gazeteleri salladı. Bir tanesi de Star’dı. Suçlaması ise Diyarbakır’daki saldırıyı görmediler şeklindeydi. Oysaki elinde salladığı gazetede hemen altta ikinci manşet Diyarbakır’daki saldırıydı. Asıl rahatsızlığın ordan doğduğunu düşündüğüm ilk manşetimiz ise seçimlerden önce başta İngiliz gazeteleri olmak üzere dış medyada çıkan ifadeler aynen şöyleydi: Sayın Gülen için karizmatik vaiz deniyordu. Seçimlerde Tayyip Erdoğan’ın gücü zayıflatılmalı deniyordu. Dahada çarpıcı olanı The Guardian’ın baş yazısı ‘yoksul müslümanların yöneteceği bir ülke olmamalı Türkiye’. Verilen mesaj buydu. Buna benzer mesajlar Türk medyasında bazı kesimler tarafından da dillendiriliyordu. Hem içerde hem dışarda kahraman olarak dillendirilen iki isim vardı. Birisi Gülen, diğeri ise HDP’ydi. O günkü yazdığımız şey buydu. Asıl rahatısızlığın bu olduğu ve bundan dolayı hedef gösterildiğimizi düşünüyorum. Ondan sonra sinsile halinde bu saldırılar geldi. 

 

Çok profesyonel bir yapıyla karşı karşıyayız

 

Daha önceki bombalı saldırıda da henüz failler tespit edilemedi. Bombayı attıkları yer kameraların tam kör noktasını seçmiş ve ordan atmışlar. Üzerinde uzun uzun çalışılmış belli ki. Dünkü saldırıda emniyetin bize verdiği görüntüler eğer o kadarsa oradan bir sonuca gitmeleri pek de mümkün görünmüyor. Medyayı bu şekilde susturacaklarını zannedenler geçmişte nasıl yanıldıysa bundan sonra da yanılacaklar. Ülkeyi savunmak bizim borcumuz biz olmasak ama kalemiyle ama sözüyle bunu yapacak başkaları vardır. Ülkemizi savunmak hepimize düşüyor.

         

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , ,